Afirmácie – preprogramujte si myslenie

Preprogramovať, zmeniť svoje myslenie dokážete tým, že si budete opakovane hovoriť a myslieť nové tvrdenia alebo výroky. Také, ktoré budú vaše sebavedomie posilňovať. Pomocou nich budete manipulovať so svojím podvedomím. Tento postup sa nazýva afirmácia, hoci u nás je asi známejšie slovo autosugescia.

 • Afirmácia je kladné tvrdenie, prisvedčenie, uistenie.
 • Autosugescia je psychické pôsobenie na seba samého, keď si človek sám sebe niečo nahovára.

V zásade však ide o to isté: budete samých seba uisťovať v určitej veci. Keďže však pôjde len o kladné, pozitívne tvrdenia, pôjde o afirmáciu.

Opakovaným pripomínaním kladných výrokov sa dá zvýšiť sebavedomie. Možno niekto namietne, že je to len obyčajné vymývanie mozgu. A veruže má pravdu. Ak máte v mozgu balast a neužitočné názory, oplatí sa vám ich odtiaľ veľmi rýchlo vypláchnuť. Vytvoríte tak priestor pre niečo užitočné.

Častým opakovaním si vhodných slov sa dá dosiahnuť zmena postojov. Ak niečo budete často opakovať (presviedčať sa, sugerovať), uveríte tomu a začnete sa podľa toho správať. Takto je možné zvýšiť si sebavedomie, motivovať sa, upriamiť svoju pozornosť na niečo žiaduce. Dokážete teda zmeniť vaše myslenie.

AFIRMÁCIE NESPÔSOBIA ZÁZRAKY

Nechcel by som však vyvolať dojem, že takto môžete vyvolávať zázraky. Nedá sa dosiahnuť úplne všetko. Veci svojou povahou nereálne sa afirmáciami ovplyvniť nedajú.

Ak niekto pri autonehode príde o nohy, opakovanie tvrdenia typu „mám nohy“ mu ich nevráti. Taký človek sa už nestane víťazom na riadnej olympiáde, aj keby veľmi chcel a trénoval. Na druhej strane aj v takejto situácii môže človek pracovať na svojich postojoch. Je známe, že niektorí ľudia sa po ťažkom úraze opustia, iní bojujú ďalej a aj napriek postihnutiu dosiahnu neuveriteľné výsledky. A to práve vďaka svojim postojom. A tak, aj človek bez nôh – ak veľmi chce – môže dosiahnuť výborné športové výsledky, napríklad na paraolympiáde.

Afirmácie samotné vám však nezaistia ciele, pri ktorých je potrebné vykonať určitú prácu. Môžete sa nimi motivovať ku práci, dodať si tak vieru, silu, chuť. Ale potom musíte začať konať.

Nepomohlo by vám opakovať si denne výrok „mám veľké svaly“. Tu je výsledok závislý len na tom, čo pre svoje veľké svaly fyzicky urobíte. Rozumnejší výrok by tu znel „rád dvíham činky“. Ak sa opakovaním takýchto výrokov zmobilizujete na previdelné návštevy posilňovne, výsledkom budú veľké svaly. Afirmácie vás môžu motivovať, mobilizovať. Môžu sústreďovať vašu pozornosť, aby ste sa nerozptyľovali inými vecami. To je presne to, na čo sú určené a v čom fungujú. Následne však musíte vykonať potrebnú prácu.

Ak si tučný človek bude denne opakovať „som štíhly“, neschudne, pokiaľ sa bude ďalej stravovať nevhodne. Nech si už bude opakovať čokoľvek. No ak ho opakovanie výroku typu „vážim 80 kíl“ zmotivuje k akcii, bude to fungovať. Ak si preštuduje, čo treba v tej veci urobiť a urobí to, stane sa naozaj štíhlym človekom. Nie preto, že si opakoval nejaký výrok. Ale preto, že sa opakovaním a pripomínaním svojho zámeru schudnúť dokázal koncentrovať na akciu a vytrval.

Komentáre k článku: Afirmácie – preprogramujte si myslenie

 1. Karlos 23. novembra 2010

  Už asi týždeň nastavujem vašu stránku ,, dosť mi pomáha dodáva mi to samé pozitíva v mojom živote a v osobnom rozvoji,, fakt ma to nadchlo a upútalo,, cítim sa oveľa lepšie!!! Proste Skvele články , …a skvele pisane všetky na tejto stranke :o) Drzim palce len tak ďalej ..

 2. Miro Veselý 23. novembra 2010

  Karlos vďaka :-)

 3. shelby 28. novembra 2010

  Dobrý večer ja by som sa Vás chcel spýtať ,že či tieto všetky články nejak súvisia s filmom (knihou) The Secret či je to nejako navzájom prepojené či to do seba v podstate nejak zapadá…..

 4. Miro Veselý 28. novembra 2010

  shelby nie, secret je iný materiál. afirmácie sú celkom bežná technika odporúčaná veľmi veľkým počtom autorov.

 5. shelby 30. novembra 2010

  Áno ja vám rozumiem ja sa Vás len chcem spýtať či fakt existuje ten zákon príťažlivosti ako z vašej strany že sa do toho oveľa viac rozumiete ,že či sa to dá pomocou myšlienok všetko…ako v tom Secret. (Tajomstve)

 6. Miro Veselý 30. novembra 2010

  shelby jasné, že myšlienky ovplyvňujú veci, ale nie tak ako v kúzlach z rozprávok. Ak niečo veľmi chcete, nestačí chcieť. Treba v tej veci aj niečo spraviť. A to v Tajomstve (vo filme) nie je dosť jasne povedané, Canfield to povedal aj na vystúpení v Bratislave.

 7. mary 18. januára 2011

  v skratke, ked mozem povedat, pred polrokom som dala 50 eur za informacie, o kt sa tu pise (bola som na seminary v jednej firme, kde funguje mlm) … tieto články dávajú veľmi veľa pre rozvoj človeka, pri tom každý to má pod nosom, len zatváreme oči.
  tak velka vdaka za otvorenie :)

 8. Majo 15. júla 2011

  Ahoj Miro, robíš perfektnú vec, že sa snažíš dvíhať luďom ich pošramotené sebavedomie vhodnými radami. Sám som mal problém so svojim sebavedomím, posledné roky svojho pracovného života /som pred dôchodkom/ som sa dostal ku kolegovi so zdravím sebavedomím a veľkou mierou veriť si /podloženou tvrdou prácou na sebe/ a tak sa z toho sebavedomia ušlo aj mne, som mu za to veľmi vďačný. Prajem ti všetko dobré, mám z tejto stránky veľmi dobrý pocit.

 9. Miro Vesely 15. júla 2011

  Majo ďakujem za milé slová ocenenia. Plne súhlasím – sebavedomie je dôležitá vec a robí doslova zázraky. Vždy mi je ľúto keď vidím ľudí čo si neveria a likvidujú sa len tým, že si vo vlastnej hlave proste zakázali uznávať samých seba.

 10. MAREK 26. augusta 2012

  Zdravim Vas, ak ste niekto čital knihy od Iva Tomana, museli ste si teraz spomenuť na to, keď pisal v knihe že afirmaciami schudol neviem presne asi 20 KG za 3mesiace bez fyzickej namahy alebo diety. Jednoducho len opakoval pozitivne vyroky. Myslím že niektore ciele sa daju dosiahnuť aj bez činnosti, ale to už zavisi od druhu, intenziti atď… ale članok veeeľmi dobry chvalim:))

 11. Miro Veselý 26. augusta 2012

  MAREK koncept autosugescie určite funguje, ale nie je to tak ideálne ako píše Toman. On totiž tvrdí, že len tým, že sa rozhodol schudnúť schudol. Vyznieva to tak, že inaknič nezmenil. To nie je pravda. Na prednáške v Bratislave premietal fotky, ako u nich vyzerá chladnička a medzi iným povedal, že on miluje rôzne jedlá, ale manželka ho stráži. Inými slovami. Aj ja tvrdím, že funguje, ak sa človek mysľou naprogramuje že schudne. Aj ja som to robil. Ale potom musí nasledovať aj akcia. Náš svet pozná postup akcia reakcia – to je účinné. Ak chceme schudnúť, nefunguje postup túžba – reakcia. Túžba môže fungovať ako motivácia ku akcii. Potom môže platiť túžba – akcia – reakcia. A ak človek po rokoch zabudne na akciu (nepríjemné spomienky zanikajú, príjemné si pamätáme) potom môže tvrdiť, že veľmi chcel schudnúť a potom zrazu schudol :-)

 12. Miro Veselý 28. augusta 2012

  Tak nam pán Toman zabudol povedať tu nasledovnu akciu jeho manželky. Jasne akcia-reakcia, to mate pravdu. Ďakujem za vysvetlenie :-)

 13. Večernica 13. novembra 2012

  Zdravím, aj ja keď raz naberiem sebavedomie a sebadôveru, budem chcieť ľuďom pomáhať v ich psychickom trápení. Mojím problémom je, že nemám pevnú vôľu a nemám cieľ. Neviem, čím chcem byť, aký mám zmysel života. Je to asi preto, lebo celý môj život mi naprogramoval otec a ja teraz nie som samostatná a neviem, čomu sa mám venovať. Máte pre mňa nejakú radu? Ďakujem, pomôžete tým aj mojim dvom sestrám.

 14. Miro Veselý 13. novembra 2012

  Večernica neviem si predstaviť dať nejakú radu na základe takej informácie. Hádam len to, že by ste sa mali venovať tomu, čo vás veľmi baví, nadchýna. Akonáhle sa venujete niečomu čo máte rada, tak na to nepotrebujete nejakú pevnú vôľu. Proste to robíte rada.

 15. Labut 11. marca 2013

  Vecernica, citim to rovnako. Rodicia mi neustale davali limity aj tam, kde som sa citila dobre, v tom co mi slo. Teraz sa sama neviem motivovat a ked nieco zacnem, vacsinou to nedokoncim, lebo som sa naucila z minulosti, ze moja namaha nebola ocenena. A co sa tyka tej pevnej vole, tak aj ked nieco robim rada, neznamena to,ze pri tom vytrvam. Asi si nejako poviem, ze to nema zmysel a skusam nieco nove, pri com sa samozrejme po case zase sklamem. Napriek tomu, ze to robim rada. Dakujem Vam inak, za uzitocnu stranku:) Vela dobreho

 16. prvosienka 12. apríla 2013

  Mam skusenosti s opakovanou afirmaciou „som stihla“. Fakt to funguje. Zo zaciatku sa nepozerajte do zrkadla. Kym to zacne fungovat trva to aj pol roka, potom zacnete vidiet vysledky, jednoducho telo si zacne menej pytat jedlo. Tie veci, ktore ste mali radi napr. ja keksy, lupienky, arasidy, budete jest coraz menej, lebo nepojdu Vam na chut. Aj mnozstvo jedla sa zacne zmensovat, lebo uz nebudete vladat zjest tolko ako kedysi, budete skor syti. Inak cvicim raz do tyzdna, nic extra – plavanie. Ak uz zostupite na pozadovanu vahu, potom nastupuje zrkadlo, kazdy den sa v nom obzerajte(chvilku) a dakujte, dakujte, dakujte Najvyssiemu (ja Bohu). A myslim, ze som lepsie nevyzerala, ani na strednej skole a to je 20 rokov dozadu.
  Ps: Ked sa budete pacit sebe, lahsie dosiahnete ine ciele.
  Drzim prsty!! :-)

 17. anna 14. júna 2015

  Az dnes som nasla tuto stranku a musim povedat ,ze nieco na tom bude , riadila som sa akosi podvedome presne tym co tu opisujete a az teraz som vlastne prisla na to ze, spontanne som zila podla afirmacie , napr,som bola tuha fajciarka , fajcila som od detstva az do 48 rokov , intenzivne az kym som si povedala , ze uz dost a presviedcala som samu seba ,ze smrdim od cigariet, a malo to uspech, dnes uz 6 rokov nefajcim , moje okolie to nechape, a moje sebavedomie stuplo ked mi niekto povedal ,ze je to neuveritelne, ze ma obdivuje, pomaha to verim ze to co tu opisujete tak to funguje

Pridajte komentár: