Ako dosahovať ciele

Už sme si povedali, že úspech znamená splniť nejaký konkrétny cieľ. Takže, ak niekto uvažujete o tom, ako byť úspešný, musí mať cieľ. Nutne!

Poďme teraz definovať, čo je to cieľ. Mnoho ľudí si za cieľ dá nejakú oblasť. Napríklad chcem sa stať milionárom. Alebo chcem byť špičkový letec. Alebo chirurg. Toto všetko sú ciele.

Pokiaľ si chcete dať takýto cieľ, správne by bolo, aby ste si k tomuto cieľu dali aj nejaké parametre. Kým totiž nebude mať váš cieľ parametre zostáva skôr snom ako cieľom napríklad niekto chce schudnúť. To nie je žiadny cieľ. To je sen, túžba, ktorá sa môže a nemusí nikdy splniť. Kým nemá tento cieľ parametre, je to len sen. Preto musíte svojmu cieľu nastaviť vlastnosti, ktoré ho od sna odlíšia. Spravidla to vyžaduje množstvo dátumov a podobne.

Ako byť úspešný?

Ak chcete schudnúť, váš cieľ musí byť merateľný napríklad "chcem schudnúť dvadsať kíl, bude to dokonca roku 2010". Takto stanovený cieľ je už možné aj kontrolovať.

Kontrolu cieľov nespomínam náhodou. Dôležité je vedieť, kde ste dnes a kde sa chcete posunúť, aby sa nestalo, že vaším cieľom bude nakoniec stagnácia. Preto si zhodnoťte situáciu a všetko si zapíšte. Ak je známe, že chudnúť budete zhruba na úrovni dvoch kíl za jeden mesiac viete si vypočítať koľko kíl ste schopní zhodiť za určité časové obdobie. Takto postavený cieľ je realistický a môžete sa mu začať postupne venovať. To je návod na to, ako byť úspešný.

Podobné je to aj s inými cieľmi. Ak sa chcete stať milionárom tak musíte vedieť povedať koľko miliónov chcete mať, kedy to má byť hotové. Tu samozrejme narazíte na vážnejšie problémy. Nie každý milionár dokáže peniaze získavať rovnakým tempom. Preto budete mať oveľa viac problémov definovať koľko miliónov ste schopní zarobiť napríklad za mesiac alebo týždeň. Ak teda máte víziu miliónov, asi neviete ako byť úspešný. Len preto, že chcete dosiahnuť efekt a nie cieľ.

A tu prichádza do hry otázka, čo si vlastne snažíte položiť ako cieľ. Veľa ľudí chce dosiahnuť určitý výsledok a tento výsledok pomenujú ako cieľ. Typickým výsledkom je napríklad "chudnutie" alebo "mať veľa peňazí". Tieto sny alebo túžby po výsledku sú pochopiteľné a zrozumiteľné. Avšak nie sú to správne definované ciele. Nepomôže im ani kvantifikácia koľko a kedy. Ten problém vzniká preto, že veľa peňazí alebo chudnutie nie sú ciele. Sú to efekty.

Efekt je výsledok nejakého snaženia. Ak si za cieľ stanovíte len efekt veľmi často sa dostanete do situácie, že síce poviete, že by ste to chceli, ale neviete ako ďalej. Neviete, kde začať. Neviete to realizovať. To znamená napríklad chcem sa stať milionárom, ale neviem ako to mám urobiť. To je typická ukážka toho, kedy sme efekt zvolili za cieľ.

Ak dobre definujete správny cieľ automaticky vám z jeho definície vyplynie séria krokov, ktoré máte vykonať, aby sa cieľ splnil. Ak sa cieľ splní, bude mať efekt, ktorý očakávate.

To znamená, ak sa chcete stať milionárom, tak tie milióny sú len efektom, nie cieľom. Mali by set si ako cieľ dať poskytnutie nejakej služby, ktorá bude spoplatnená. Založíte firmu, ktorá bude úspešná v poskytovaní určitej služby. Efektom tejto činnosti bude, že zbohatnete.

 • Ak by som sa vás spýtal ako získať dvadsať miliónov euro veľmi pravdepodobne by ste mi nevedeli odpovedať (keby ste mi odpovedať vedeli, už ich určite máte dávno na účte).
 • Ale ak sa spýtam, ako vyrobiť, distribuovať a predávať napríklad žuvačky, asi vám hneď napadne čo by sa asi malo spraviť. Ak to spravíte dobre, veľmi pravdepodobne na tom aj zarobíte.

Ak si položíte za cieľ založiť firmu môžete rozmýšľať nad tým, aká firma by to mala byť. Mohlo by to byť v oblasti, v ktorej sa vyznáte. Mali by ste to robiť radi a mali by ste to vedieť urobiť veľmi dobre. Takže na otázku ako byť úspešný neviete asi veľmi dobre dať odpoveď. Musíte sa pýtať čo chcete dosiahnuť.

Predpokladajme, že ste fotograf. Dokážete výborne fotografovať. Založíte si teda firmu, ktorá bude ponúkať fotografie pre fotobanku pre rôzne časopisy. Vaším cieľom teda už nebude stať sa milionárom, ale založiť internetovú fotobanku, na ktorej sa budú predávať vaše fotografie. Ak si takýmto spôsobom formulujte cieľ, veľmi jednoznačne vám z toho vyplynú kroky, ktoré máte urobiť, aby ste ho mohli realizovať. Práve toto je rozdiel medzi tým, čo je to cieľ a čo je to efekt. Ak totiž chcete realizovať internetovú fotobanku, viete hneď povedať, že na to je potrebné mať vlastnú doménu, webhosting, zabezpečiť nejaký spôsob platby zákazníkom, že musíte začať fotografovať obrázky, ktoré budete v tejto fotobanke predávať, že potrebujete na tú fotobanku nejakú formu reklamy a podobne. Stačí tieto kroky správne zoradiť a môžete začať vykonávať činnosť, ktorá by mala byť úspešná, ak si všetko dobre pripravíte a ak o vaše obrázky bude dobrý záujem.

Podobné je to aj s cieľom a efektom pri chudnutí. Tí, čo máte nadváhu, asi vás sklamem. Chudnutie nie je cieľ, ale efekt. Práve preto toľko ľudí nevie čo vlastne majú urobiť, aby schudli. Skúšajú zúfalo rôzne diéty, bojujú so svojou hmotnosťou, každé ráno sa vážia a napriek tomu, ak sa pozeráte na týchto ľudí na ploche ich života stále priberajú. Čo to znamená, to znamená práve to, že bojujú s efektom.

Chudnutie alebo priberanie je totižto efektom životného štýlu. Akonáhle by ste chceli prejsť na zdravší životný štýl, to už je cieľ, ktorý je presne opísateľný a len z jeho pomenovania vám hneď vyplynú kroky, ktoré máte urobiť. To je veľmi veľký rozdiel oproti chudnutiu. Zatiaľ čo pri snahe chudnúť si môžete povedať, že chcete schudnúť dva kilá týždenne, nedosiahnete to, pretože neviete, čo presne máte robiť. Ak si ale ako cieľ zvolíte napríklad zdravší životný štýl stačí si prečítať nejakú tú knihu a hneď viete, čo sa pod touto čarovnou skratkou skrýva. Znamená to, viac sa hýbať, rozumnejšie sa stravovať, nejakú tú relaxáciu a váš životný štýl sa stane zdravší. Vo chvíli keď to tak urobíte s prekvapením zistíte, že vôbec nehladujete, že ste stále lepšie s kondíciou a vaše kilá sa kamsi strácajú ani neviete ako a prečo. Efektom zdravšieho životného štýlu totiž je zdravá hmotnosť.

Práve takto definovaný cieľ je správny, pretože viete presne definovať čo máte robiť. Preto nestačí pýtať sa ako byť úspešný, ale musíte jasne povedať, v čom ten úspech chcete presne dosiahnuť. Byť úspešný totiž môže byť ľahké, ak máte postavené presné ciele.

Komentáre k článku: Ako dosahovať ciele

 1. Mona 11. júna 2009

  Waw, tak takto mi to este nikto nevysvelil, je to jednoduche a logicke. Vlastne som sa nedozvedela nic nove, vsetko toto som uz vedela len som to nemala spravne usporiadane. Nasla som tu zmysel ktory som hladala. Ja som si za ciel vzdy stanovila Efekt a moja motivacia bola taka vysoka ze uz dopredu som vedela ze ju nedosiahnem.
  Motala som sa v bludnom kruhu a vedela som ze mi nieco chyba nejaky kluc co mi stale unikal a tak som sa nikdy nedostala dalej ako par krokov a spat.
  Hned si idem preplanovat svoje ciele a zmenit svoju motivaciu.
  Dakojem

 2. Miro Veselý 11. júna 2009

  Mona dík za milé slová, s tým efektom je to klasika, dokonca aj keď už vieš že to treba sledovať zistíš, že je niekedy veľmi ťažké odlíšiť správny cieľ od efektu. Ale keď už človek začne uvažovať o cieľoch je vždy na dobrej ceste. Veľa ľudí totiž nerozmýšľa vôbec.

 3. jan 26. januára 2010

  Ako sa hovori: „Cesta je ciel“, treba ist za niecim a plnit to, to je cely zmysel

 4. Rikimus 29. januára 2010

  Treba davat ale vazne pozor na demotivatorov, su to vacsinou ludia velmi blizky, ktori sa boja vasich uspechov, ale v pripade vaseho neuspechu vam nepomozu. Rozhodne sa ich treba zbavit – aj ked viem, ze je to velmi tazke.

 5. Opius 19. novembra 2010

  Skvely clanok, …a skvele pisane vsetky na tejto stranke :o)
  Drzim palce Miro, aby sa to rozvijalo az do nebeskych vysin…

 6. Juraj 28. februára 2011

  S tymi blizkymi potvrdzujem – ano, nasi najblizsi, ktori su na nas zvyknuti, ze aki sme neuspesni, nam budu najvacsie polena pod nohy hadzat, lebo sa sa neradi vzdavaju zazitej predstavy o nas – ako neuspesnych nas totiz poznaju – ako uspesnych nas vsak musia spoznavat, a to sa im nechce. Navyse, ako uspesni sme pre nich nechceni, pretoze tak pri nas lepsie vynikne ich vlastny neuspech :-p

 7. Stefany 8. augusta 2011

  Najhoršie je, keď vás baví veľa vecí a nemáte možnosť sa im venovať…U mňa je to takto: milujem kone, mala som kobylku, ale musela som sa jej po skoro 4rokoch vzdať, lebo po presťahovaní a MD som na ňu nemala čas, priestor, ani peniaze… Mala som prácu, ktorá ma istý čas napĺňala, ale potom ma začala otravovať- a to som aj vyštudovala. Čo sa týka záujmov, je to modelárstvo, spev, manuálna práca, korepetovanie,…milujem svoju 5 mesačnú dcérku, ale na čo si neviem zvyknúť je nízky príjem a stereotyp…pracujem cca 11rokov v jednej kozmetickej firme a úspechu nikde-aj keď bolo pár mesiacov keď to šlo..no premenlivosť a nestálosť je to, čo ma v tejto práci odraďuje.. život sa mi zmenil zo dňa na deň- zo študovania na VS, stálej práci a kobyle na MD s úbohým platom…čítala som na nete, že Katarína Zacharová vydala knihu,“Ako dostať od života čo chceme“ je tam pár návodou, ako zistiť na čo som predurčená, ako nájsť tú cestu, ale tá motivácia je ako „smrad“ otvoríš okno, vyvetráš a je po nej…asi toľko k môjmu životu…Čo mi na to odpíšete?
  Vopred Ďakujem…

 8. Miro Veselý 9. augusta 2011

  Stefany neviem, čo odpísať, tak len odpisujem aby ste nemali pocit ignorácie.

 9. Daniel Kendera 7. januára 2012

  ….kurna Duri to je ale pravda….

 10. akja84 22. januára 2012

  Dobrý deň, čítam Vás na internete už druhý krát,mám aj knihu prečítanú tiež dva razy a nemôžem sa Vás nabažiť.Vaše slová ma napľňajú obrovskou energiou.Ďakujem :)Prajem pekný deň

 11. Dodo 21. apríla 2012

  Zdravím všetkých demotivátorov :) verím že ak si nájdu čas prečítať túto stránku, sttúpne im hladina serotonínu dobrej nálady a už nebúdú demotivovaný a bez nálady.

 12. Dodo 21. apríla 2012

  Ahoj Miro, tá kniha je top a ladí k Tvojmu priezvisku, keďže sa voláš veselý, tak by to bola sranda ak by si písal iné knihy. Držím prsty

 13. Miša 8. februára 2013

  Dobrý deň, máťe skvelé komentáre. Pozitívne ma to naladilo. Super :-) Máťe úplnú pravdu. Vypočula som si komentár o úspechu. Niekedy človeka nenapadne že treba začať maličkosťami. Ako keby sa niekedy prehliadli. Ďakujem.

 14. miro 4. apríla 2013

  efekt … nerovná sa cieľ … mám pocit, že začínam rozumieť tomu, čo ma brzdí

 15. juraj 25. februára 2014

  velmi dobra kniha..a ja uz viem aj ako to dosiahnut…keby niekto chcel vediet tak nech napise:D:D:D

Pridajte komentár: