Kde vziať viac peňazí?

Najlepšie platená práca je myslenie. Ak chcete mať veľa peňazí, cesta k nim vedie cez váš mozog. Zamyslite sa, ako by ste mohli začať zarábať? Je nástup do zamestnania tá správna cesta k peniazom? Možno sa vám javí ako jediná, pretože vás na to celý život v škole pripravovali. Ale nie je to jediná možnosť.

Jeden zo spôsobov ako ľudia môžu získať peniaze ponúka naše školstvo už malým deťom v legendách, ako je Juraj Jánošík. Treba zobrať boháčom a rozdať po dedine spravodlivo každému. Zaujímavý scenár. Niečo ako spravodlivé kradnutie. Lúpež v mene dobra. Zober a budeš mať. Avšak posuňme sa.

Žijeme v kapitalistickej krajine. Toto zriadenie umožňuje, aby ste slobodne využívali všetky svoje schopnosti a znalosti. Môžete podnikať. Môžete sa zamestnať. Ak neviete, neuspejete. Také sú pravidlá hry. Základný princíp je:

Daj a dostaneš.

Ak chcete zarobiť, najskôr musíte dať. Niečo položte na stôl. Nápad, dobrú službu, predaj výrobku, znalosti. Čokoľvek. Ak máte čo dať, je veľmi pravdepodobné, že niečo aj dostanete. Možno peniaze, možno inú službu.

Mnoho ľudí sa dnes nazdáva, že môžu dostať niečo za nič. Je to azda ešte prežitok z minulého režimu. Alebo možno len prostá chamtivosť spojená s naivitou. A možno to v nich podporuje reklama. Slovo „zadarmo“ stále funguje ako spoľahlivý marketingový slogan. Napíšte niekde plagát s jediným slovom „zadarmo“ a vytvorí sa rad ľudí, pripravených kupovať. Neúspešní ľudia sú naivní. Zabudli, že ich privábilo slovo zadarmo.

Zadarmo + zadarmo = draho.

Na tomto princípe fungujú mnohé akcie v hypermarketoch. Veľký nápis „kúp 4 a piate dostaneš zadarmo“. Fantastické. Hlavne si to neprepočítavajte! Inak by ste zistili, že akcia je často oveľa menej výhodná, než sa zdá. Chceli ste minúť 1 euro. Ale z chamtivosti za vidinou jedného kusu zadarmo kúpite 4 kusy. Zaplatíte 4 eurá namiesto plánovaného jedného. Tipnite si, kto na tom zarobil?

Hypermarkety ponúknu výraznú zľavu na jeden tovar a už sa k nim ženú ľudia zo širokého okolia. No a keď už sú v obchode, kúpia si ešte pár bežných vecí. Aj keby hypermarket dal ten jeden tovar celkom zadarmo, zarobí. Kým totiž prejdete medzi regálmi k tovaru, pre ktorý ste prišli, často zabudnete, že ste ho chceli. Pre hypermarket je najdôležitejšie, aby ste prišli kupovať ku nim, nie ku konkurencii. Takže hypermarkety sa starajú o to, aby ste tovar, ktorý kúpiť musíte tak, či tak, kúpili práve u nich. Nie v miestnych potravinách, nie v neďalekom nákupnom centre, nie od suseda, ktorý vám rovnaký tovar ponúkne z multi level marketingovej siete. Musíte mať pocit, že vďaka hypermarketu ušetríte peniaze a ako výhodne tam nakúpite. A ak ten pocit máte, miniete oveľa viac peňazí. Načo rozmýšľať, ak máte dobrý pocit?

Dlhodobá dražoba.

Podobné myslenie funguje aj pri nakupovaní na splátky. Niečo veľmi chcem. Nemám peniaze. Kúpim to na splátky. Je však naivné myslieť si, že ak dnes nemám peniaze, neskôr ich mať budem. Pôžičkou si akurát zvýšim finančné zaťaženie čo mi ešte viac zhorší situáciu v budúcnosti. Je nebezpečné dnes žiť na úkor budúcnosti. A je to oveľa drahšie. Pôžička zvýši cenu výrobku často o desiatky percent. Je rozumné, aby človek, ktorý nemá peniaze kupoval tovar na pôžičku, ktorý je o desiatky percent drahší, než by stál normálne v obchode?

Komentáre k článku: Kde vziať viac peňazí?

 1. matinav 22. apríla 2010

  Som na materskej dovolenke a chcem začať podnikať.V minulosti som mala veľké úspechy ale som vždy pracovala pre druhých a nie pre seba teda som zarobila väčšiu časť zisku vždy niekomu inému.Už ma to nebaví robiť pre niekoho iného a moje nápady idú potom do kelu.Nemám peniaze na začatie ale z mojej materskej dovolenky skúsim vykresať nájom a tovar možno dohodnem na 30 dňovú splátkovú lehotu.
  čo myslíte dá sa to???? ked budem mať tento základ už ma nič neudrží aby som sa dobre rozbehla. No a tie podnikateľské halabala poznám aj lepšie a serióznejšie.

 2. Miro Veselý 23. apríla 2010

  matinav ak je dobrý nápad a nejaké znalosti, dá sa začať podnikať aj bez peňazí. Neviem, ako to je s legislatívou – či môžeš na materskej podnikať a či na to budeš mať čas. každopádne ak sa to podarí, je podnikanie výhodnejšie, ako zamestnanie.

 3. matinav 23. apríla 2010

  S tým súhlasím.Materská dovolenka mi končí za pár mesiacov každopádne mám možnosť si prenajať priestory už teraz tak mi je jedno či už budem poberať materskú alebo nie.U nás tu na strednom slovensku je lepšie na živnosť ako sa zamestnať pretože tu čaká na jedno miesto 200 žiadostí a to je dosť čo povedať , neskutočné číslo.
  Myslím že mať odvahu sa pustiť do podnikania je dôležité lebo dobrý nápad nestačí.Ja som nad tým rozmýšlala 8 rokov a všetky nápady mám dobre premyslené,mám aj dobré meno čo som si spravila v minulosti a to ma odštartuje myslím najviac.

 4. matinav 23. apríla 2010

  Ešte som chcela ak budem mať trošku času určite budem dávať podrobné informácie o mojom začínajúcom podnikaní dúfam že to potom pomôže veľa ľuďom.Pozdravujem všetkých skvelých ľudí .

 5. sefne 28. apríla 2010

  Pred 100 rokmi na Slovensku bolo 90% ľudí biznismanov a iba 10% robilo na niekoho iného…dnes je to presne naopak… a takto to potom dopadne.

 6. Riso 2. mája 2010

  Podnikanie a predaj je výborná možnosť ako sa stať úspešným. Premysli si, čo ťa najviac baví robiť, nájdi v tom produkt/službu a potom už nie je ďalej problém.
  V dnešnej dobe je na trhu také množstvo výrobcov, že obchodovať s akýmkoľvek tovarom/službami je hračka – hlavne ked sa v tom-ktorom obore aspoň trochu vyznáte.
  Potom je to už iba otázka pozitívneho myslenia a pracovania na sebe samom a svojom biznise. Človek dosiahne všetko, čo si zaumieni.

 7. matinav 10. mája 2010

  Riso: Ďakujem za povzbudivé slová.nastala však prvá komplikácia s prenájmom priestorov.Špikulácie,keď majiteľ budovi prenajme prenajímateľovi budovu ktorá je rozdelená ne dve časti vrch a spodok.Prenajímateľ využíva len vrchnú časť na podnikanie a z dôvodu nestíhania mi ten prenajímateľ chce prenajať tú dolnú časť bez vedomia majiteľa.Myslím že to je na čierno a podraz voči majiteľovi.chcem iné možnosti.počula som niečo ako užívateľ pre prenajímateľa.

 8. Peter N. 6. júla 2010

  martinav:
  Určite to nie je zákonné. Resp. záleží, ako má momentálny nájomca postavenú zmluvu s prenajímateľom. Pochybujem o tom, že by dal vlastník svojmu podnájomníkovi takúto vec do zmluvy. Mimochodom, čoho sa týka tvoje podnikanie?

 9. roman 3. januára 2013

  dobry den, rad by som sa Vas spytal na posledny odsek. Co mne ako mlademu clovekovi odporucate, ako si mam zarobit na vlastny dom/byt, ak pisete, ze nemam brat hypoteku ? dakujem, citatel Roman

 10. Miro Veselý 4. januára 2013

  roman v iných článkoch preberám že existujú dlhy dobré aj zlé. Tu sa venujem pôžičkám, vy sa pýtate na hypotéku, to je torocha iný druh pôžičky. Ak je potrebné získať dom/byt, niekedy nie je iná cesta ako si zobrať hypotéku. Čiže prehodnotil by som či je dom/byt nutný a ak áno, tak sa nedá nič robiť. Ale minimalizoval by som potom pôžičky na vybavenie domácnosti. Určite by som odporúčal nájsť si finančného poradcu a konzultovať možné ciele. Ak ste mladý, má to o to väčší význam.

 11. boris 7. februára 2014

  Dobri den,rad bi som vedel ci mozem ziadat pomoc z eurofondov,ked som este nepodnikal??Mam dobru myslienku,ale neviem jak zacat,preto bi som poprosil o hocijaku radu jako na to.Dakujem

 12. kristína 24. februára 2015

  ano ja som požičala vedšiu čiasku penazi,aby niekomu pomohla a ked potrebovala pomoc o navratenie mojej čiastky,nebol zaujem….čim viac date ,tím vam ešte viac zoberú

 13. Lidiane 14. júna 2015

  dobry den som na materskej doeelonkeachcvla by somsi požičat nakolko budem brat matersky prispevok dalšich 3 roky ta si myslim žře teras jeto realne poberam matersky prispevok vo viške 210 euro

 14. Martin 13. februára 2016

  Začínať sa dá s 0 na konte, závisí o akú oblasť ide. Vždy ale musíte investovať čas a prácu. A pokiaľ si v každej nespravíme jasno, tak práve to nás môže brzdiť či naopak nám spôsobiť problémy.

 15. patrik 7. septembra 2016

  pomože mi niekto s pracou lebo som nadne ,,,robil som 3 roky vo voderadoch prepustili ma a teraz si neviem najsť dobru pracu ,,,volam skoro každí deň do personalníh agentur a nič stale do okola mi povedia že teraz nemaju volne ,,,,,keby sa mi ozval niekto a vedel by mi poskytnut dobru platenu pracu tak by som bol vďačny mam 24 rokov a som zo Saľe

 16. Virtual 12. mája 2017

  Nejasny ciel to podpori – je tazke vybrat si jeden ciel z mnohych lakavych Je lepsie pracovat na jednej veci poriadne, ako sa venovat trom a viac veciam povrchne.

 17. Maravola 5. októbra 2017

  Zaujímavé čítanie a hlavne pravdivé. Lenže ja hovorím kto dnes nevie kradnúť ten nikdy nebude mať peniaze. Učili nás byť čestný a pracovitý, tak sme pracovali a boli čestný a čo z toho máme . Tí čo nám to vštepovali stoja pri koryte a nemusia čakať na oznamovacie zlavy. A my čestní a pracovití žijeme z pôžičiek a zliav. Ano nemusíme stáť v radoch na banány, mandarinky, a iné zahraničné ovocie, ale onedlho budeme stáť v radoch na maslo a mlieko.

Pridajte komentár: