Nástroje titanov

Timothy Ferriss prichádza s ďalšou knihou. Tentokrát ide o akýsi hybridný výťah z jeho podcastov, ktorý je naplnený mnohými podnetnými myšlienkami. Kniha sa volá Nástroje titanov. Názov vychádza z toho, že Timothy Ferriss si v minulosti zbieral rôzne myšlienky a nápady, ktorými sa oplatí riadiť. Teraz ich vydal v jednej knihe.

Podtitul znie „Stratégie, pravidlá a návyky miliardárov, ikon a najvýkonnejších osobností na svete“.

Kniha je rozdelená do troch častí.

V prvej časti knihy Nástroje titanov sa Timothy Ferriss venuje zdraviu.

Nájdete tu mnoho tipov na rôzne konkrétne cviky a jedlo. S niektorými cvikmi sa určite súhlasiť dá. Väčšinou ide o rôzne balančné cvičenia. Sústreďuje sa na pretiahnutie svalov, ktoré to potrebujú. Zaujíma ho skôr nárast sily ako objemu svalov. Nájdete tu dosť informácií o akrojóge.

Ďalej sa zaoberá pôstom v jeho rôznych podobách. Tu už je cítiť príklon ku ketogénnej diéte, ktorú v ďalších statiach aj odporúča, ako dlhodobo osvedčenú. Pridáva rôzne triky, ako ketózu vyvolať rýclejšie, alebo ako sa v nej udržať dlhšie. Aj keď v niektorých častiach knihy vyvolá nádej, že pôst môže vyliečiť rakovinu, v tejto časti buďte opatrnejší.

Preberá rôzne výživové doplnky či čaje s rôznymi „hosťami“ ktorí v knihe postupne majú priestor. Kapitolka, v ktorej sa venuje psychedelikám vás možno tiež prekvapí. Vzbudzuje u čitateľa zvedavosť a záujem. Vyvolá pocit, že halucinogény môžu riešiť nečakane veľa problémov. Lenže tieto látky sú aj v krajine v ktorej kniha pôvodne vyšla protizákonné. Čitateľ, ktorý by si chcel vyskúšať to čo si prečítal v knihe tak nemá veľa možností a vystavuje sa riziku. Dostupnosť podobných akcií je totiž ilegálna a najmä nekontrolovaná. To potom významne zvyšuje reálne riziko ohrozenia zdravia.

Druhá časti knihy Timothyho Ferrissa Nástroje titanov sa venuje bohatstvu.

Tu sa rozpráva s rôznymi bohatými ľuďmi a spoločne hľadajú rôzne zásady a rady, ktoré môžu viesť k vyššiemu bohatstvu. Rada „zvýšte ceny“ je presne z kategórie rád, ktoré fungujú, ale mnoho ľudí sa bojí ich poslúchnuť. Iní hostia zas upozorňujú, že potoj rozhoduje o výsledku. Arnold Schwarzenegger napríklad hovorí „Nešiel som tam súťažiť. Šiel som tam vyhrať.“

Celkom užitočné pravidlo je „povedz to 10. ľuďom“. Ak niečo chcete začať robiť, alebo vyrábať, najskôr to prezentujte desiatim ľuďom. Niekedy stačí dať to zdieľať na sociálnej sieti. Ak to ľudia, ktorých poznáte a uznávajú vás nebudú zdieľať ďalej, je to zlý signál. Ak sa totiž nebudú chcieť podeliť s ostatnými o to čo plánujete, asi plánujete niečo nezaujímavé. Začnite to pripravovať znovu, alebo inak.

Iný tip je: „Ak neviete prísť aspoň na 10 dobrých nápadov, vymyslite 20“. Táto rada skrýva háčik – slovo dobré. Ak totiž chcete prísť s dobrým nápadom, je to záväzné. Možno v duchu zavrhujete jeden priemerný nápad za druhým, ale vyhadzujete ich z hry. Nie sú DOSŤ dobré. Potom môže fungovať napísať 20 alebo viac bežných nápadov. Medzi nimi sa často nájdu aj výborné.

Alebo rada, ktorú dal pred časom Stephen Hawking: Keď sa sťažuješ, nikto ti nechce pomôcť. Sťažovanie nikto nemá rád a od takých ľudí bočíme. Akonáhle sa prestanete sťažovať stane sa to, že prestanete svoju pozornosť smerovať na seba a svoje trápenia.

V tretej časti knihy Nástroje titanov sa Timothy Ferriss venuje múdrosti.

V tejto časti nájdete mnoho tipov ako napríklad: „Niekedy je najlepším spôsobom, ako povedať nie, nepovedať nič“. Toto pravidlo pekne popisuje na príbehu, kedy vám niekto pošle e-mailom nejakú otázku. Z formulácie vidíte, že si nedal ani len tú námahu, aby sa predstavil, alebo si zistil o vás nejaké podrobnosti. Najjednoduchšie je na také správy neodpovedať.

Nie raz aj mne prídu ponuky práce, alebo spolupráce. Pol vety, otázka bez otáznika. Dá sa tušiť, že ak niekto odflákne už písanie žiadosti o miesto, odflákne aj samotnú prácu.

„Zmyslom života je zmysluplný život“. V podstate si môžete spraviť niečo ako odpočet, koľko dní života ešte máte pred sebou. Sú na to už aj aplikácie. Dnes sa dá na základe štatistiky odhadnúť, aký je priemerný vek dožitia. Potom si môžete uvedomiť, že plytvať časom sa nevyplatí. V dvadsiatke totiž máte pred sebou možno 18 tisíc dní (ak budete žiť do sedemdesiatky). Keď oslávite päťdesiatku tak to je už len niečo cez 7 tisíc dní.

  • Na čom sa rozhodneš pracovať je oveľa dôležitejšie, než to ako veľa pracuješ.
  • Keď chcete zo seba vydať maximum, naučte sa aj úplne vypnúť.
  • Vždy keď sa ocitneme na strane väčšiny, je čas sa zastaviť a zamyslieť. (Mark Twain)

Nakoniec ešte zopár z otázok, ktoré vám môžu zmeniť život.

  • Čo keby ste nasledujúce 2 dni robili všetko naopak? Teda inak ako ste to robili predtým? Ak najskôr robíte majly a potom telefonujete, skúste to obrátiť.
  • Za čo míňate najviac peňazí?
  • Koľko peňazí by som potreboval, keby som chcel žiť tak, ako by som chcel žiť? Neraz zistíte, že na to čo by ste chceli vlastne nepotrebujete nijako veľa peňazí.
  • Keby som sa svojmu podnikaniu (práci) mohol budúci týždeň venovať len dve hodiny. Na čo by som sa zameral, aby to fungovalo?
  • Čo by som mal spraviť, aby som mohol na 2 mesiace zmiznúť z dosahu majlov, telefónov? Trebárs odcestovať do Austrálie? Samozejme tak, aby veci doma zostali fungujúce.
  • Čo keby som mohol problémy riešiť len odčítaním? To znamená namiesto otázky „čo urobiť“ si smiem položiť len otázku „čo ubrať“? Niekedy z toho stačí spraviť otázku „čo nemám robiť“.
  • Lovím antilopy, alebo hrabošov? Lev by sa mohol živiť aj hrabošmi. Avšak ich naháňaním by minul viac energie, ako by prijal. Preto loví antilopy. Aj my niekedy robíme v dvoch zamestnaniach a výsledky sú žalostné.

Asi takýto je rýchly výťah z rôznych myšlienok tejto knihy. Dá sa prečítať celá, ale pripravte si dobrý poznámkový aparát. Po prečítaní si toho veľa nezapamätáte. Pritom je v nej množstvo dobrých nápadov a myšlienok. Takže výpisky, samolepky, diktafón, alebo počítač poruke.

Samozrejme, kniha je postavená trocha na efekt. Šibrinkovanie milionármi, titánmi je síce lákavé, ale pokojne mohlo aj nebyť. Takisto výpravnosť – kniha nie je hrubá, ale hrubizná. Stovky strán čítania z ktorých by sa bolo dalo pokojne vykrátiť najmenej polovicu textu. Na druhej strane text je príjemný a čítanie ide ľahko. V knihe sú šikovne umiestnené aj rôzne produkty. Je otázne, či sú naozaj tak dobré, aby tam boli, alebo ide len o formu skrytej reklamy či platený product placement. Takže netreba po každej prečítanej stránke skočiť na Amazon a hľadať to, čo odporúča Timothy Ferriss :-)

Kniha Nástroje titanov sa dá kúpiť napríklad na Martinuse. Oplatí sa prečítať a spoznámkovať si to. Aj keď často sú to myšlienky známe z iných kníh o úspechu, je to dobrý zdroj. Najmä aj budete sledovať bohaté odkazy na ďalše knihy, filmy, dokumenty či informácie. Potom knihu využijete naozaj naplno.

Pridajte komentár: