Novoročné predsavzatia

Nový rok sa často spája so zámerom niečo vo svojom živote zmeniť. Veľa ľudí sa preto rozhodne zvoliť si nejaký zámer, ktorý by potom mohli v ďalšom období realizovať. Je to asi dobrý nápad dávať si predsavzatia do nového roka. Radšej sa o niečo pokúsiť, ako nie. Začnime však zákerne. Načo čakať? Prečo ľudia potrebujú nejaký nový rok na to, aby začali niečo vo svojom živote meniť? Prečo sa novoročné predsavzatia považujú za dobrý nápad, ale nikto si nedá predsavzatie že od 17. marca o 14:30 hodine by začal chudnúť? Technicky je to predsa jedno. Začať s niečím sa dá kedykoľvek. Sme však zvyknutí riadiť sa systémom. Potom aj udalosti podriadime určitému rozdeleniu.Príklad:

 • Peniaze. Bežne sa objavujú určité čísla a zriedkavo iné. Cena 10,01 je veľmi nezvyčajná, zato 9,99 vidíte skoro všade. To pritom platí bez ohľadu na menu a jej hodnotu. Kým sme mali koruny, bežnou pozornosťou bola päťkorunáčka. S 15 centami ako „pozornosťou“ by vás dnes každý hnal. Vďaka nastaveniu novej meny sa odrazu stali centy takmer až bezcenné.

 • Dátumy. V dátumoch je to podobné. Úlohy, čas aj termíny meriame na hodiny, dni, roky. Aj tu je zriedkavé, že by vám niekto oznámil, že porada začína o 9:22 a 17 sekúnd. Zaokrúhľujeme na dni aj hodiny. Málokedy dostanete termín za 4 dni, 7 hodín, 2 minúty a 5 sekúnd.

 • Iné merateľné veci. Metre, čas, veľkostné čísla odevov, clonové čísla fotoaparátu, veľkosti pamätí počítačov, kocky cukru… Všade, kde sú k dispozícii nejaké mierky, skokové prírastky, násobky a podobne.

Preto pri významnejších zlomoch je celkom prirodzené, že človek zaváha, či by sa to nemalo nejako osláviť, alebo aspoň si to uvedomiť. Ak niekto zhadzuje kilá, presun na menšie veľkostné číslo v šatách, alebo posun opaska o jeden dielik je vždy príjemným.

 • Prvých 100 tisíc, prvý milión je vo finančnej oblasti v istom zmysle zlomová vec, aj keď sa vlastne nestalo nič iné, len že sa naraz zmenilo viacero číslic na účte. Je to však psychologická „hranica“ tak, ako sa niekomu môže vez za 101 eur zdať drahá a vec za 99 eur ešte znesiteľná. Pritom rozdiel v reálnej cene je zanedbateľný.

 • Nový rok je tiež takým skokom. Je čas bilancovať. Preto si ľudia dávajú novoročné záväzky rovnako radi, ako priania.

Práve bilancovanie minulosti často vedie k nápadu, že veci by mohli byť aj iné, lepšie. Aj preto vznikajú novoročné predsavzatia. Človek si uvedomí, že prešiel rok. Je čas plánovať, ako by mal vyzerať ten ďalší.

Ako si vybrať vhodné predsavzatia?

Toto môže byť vyriešené pomerne rýchlo. Je pravdepodobné, že vám ako prvé niečo napadlo. V tej chvíli už asi máte vhodný námet. Ak je niečo, čo by ste radi vo svojom živote zmenili, zvyčajne si to už uvedomujete. Nemusí vám to byť príjemné – napríklad keď som ešte fajčil, vedel som, že zbaviť sa tohto zlozvyku by bolo to pravé. Ale zároveň som tú myšlienku potláčal, pretože sa mi nehodila…

Ak by ste sa museli začať zamýšľať, čo také by ste si mohli predsavzať na nový rok, je pravdepodobné, že to už bude skôr niečo pracovné. Nebráňte sa však ani takému nápadu. Neraz je výhodné dobre si premyslieť čo chceme dosiahnuť a potom vyberať cesty, ako na to.

Odporúčam vám, vyberajte si také ciele, ktoré vás osobne niečím inšpirujú, alebo napĺňajú. Alebo majú potenciál zlepšiť alebo spríjemniť vám život neskôr. V samostatnom článku si preberieme, aké „parametre“ by také predsavzatia malo mať. Aj to je dôležitá maličkosť, pretože ak si chybne zadefinujete svoje ciele, tak ich nakoniec nesplníte.

Často si ľudia dajú novoročný záväzok ako je napríklad

 • Tento rok byť povýšený

 • Viac zarobiť

 • Viac cvičiť

 • Znížiť stres

 • Schudnúť

 • Učiť sa nové veci

Podobné námety sú, samozrejme, veľmi podnetné. Nie sú však splniteľné. Nedajú sa merať. Ak totiž plánujete viac cvičiť, tak aj keď najbližší týždeň nepôjdete ani raz, nič sa nedeje. Veď celý rok je predsa pred nami. Práve v tom je chyba takýchto vágnych predsavzatí. Idú dni, nič sa nedeje a pritom máme hrejivý pocit, že tento rok bude práve tým zlomovým bodom.

Január – žatva posilňovní

Kto chodíte cvičiť, iste to poznáte. V januári sú telocvične preplnené. Objaví sa v nich mnoho nových tvárí. Nejeden cvičenec si kúpi permanentku na mesiac, alebo na rok. V nádeji, že ho to potom „donúti“ dlhodobo cvičiť. Žiaľ, prax už dávno ukázala, že ani permanentka za 1000 eur na rok vás nedonúti chodiť pravidelne cvičiť.

Je to ukážka niečoho ľudského – málokto vydrží robiť to, čo ho nebaví. Tí čo chodia cvičiť po celý rok by si k pohybu našli cestu aj keby zavreli všetky zariadenia. Dvíhali by kamene namiesto činiek, alebo chodili do prírody. No a tí, čo by síce chceli výsledky, ale nechcú zaplatiť cenu? Tí sa z toho nevykúpia ani drahým vstupným, či rotopedom v obývačke. (Už samotná myšlienka cvičiť v pohodlí signalizuje možnú chybu v uvažovaní. Viem sú takí, čo sa doma cvičiť donútia. Väčšinou však nie.)

Nenadeľte si trest úplného odnňatia slobody

Ak teda vôbec plánujete nejaké novoročné predsavzatie, mali by ste dobre zvážiť, čo presne to má byť. Malo by to byť niečo, na čom vám naozaj veľmi záleží. Niečo, pre čo ste ochotní podstúpiť aj utrpenie, vzdať sa svojho pohodlia, alebo návykov.

Nemalo by to znamenať, že v mene plnenia novoročných predsavzatí úplne stratíte svoj život. Aj keď zdravá životospráva to vlastne predpokladá. Nepiť, nefajčiť, jesť zdravo a cvičiť – to je základ. Ak prirátame odporúčanie menej alebo vôbec nesledovať politiku a televíziu, pre niektorých ľudí taký režim môže pripomínať trest – neslobodu.

Žiaľ, práve sloboda voľby je dnes často tým faktorom, ktorý nás privádza k zlým voľbám. Volíme zábavu namiesto vzdelania, odpočinok namiesto tréningu, maškrtu namiesto zdravej potraviny. Je to príjemné, avšak následky sa nám veľmi nepozdávajú.

Predsavzatie nemusí byť len nová vec do života

Veľmi často si ako záväzok predstavujeme niečo nové. Naučiť sa jazyk, zlepšiť si vedomosti, viac cvičiť. To všetko však vyžaduje aj určitý priestor – myšlienkový, časový, priestorový. To nás môže priviesť ku myšlienke, že predsavzatie do nového roka môže byť aj v zmysle mínus.

Vzdajte sa všetkého, čo už v živote nepotrebujete. Alebo nechcete, aby to malo na váš život vplyv. Vyhoďte čo nepotrebujete.

 • Iste pomôže, ak zo svojho šatníka vyhádžete všetky staré handry, ktoré už ani doma neradi nosíte.

 • Dajte preč staré knihy, ktoré už nebudete čítať. Možno vám len pripomínajú obdobie, na ktoré už chcete zabudnúť.

 • Takisto je dobré upratať si vo svojom svete duševnej pozornosti.

V každej chvíli môžeme myslieť len na jednu vec. Uistite sa, že sa v duchu nevraciate k témam, ktoré chcete vyhodiť.

 • Starý vzťah,

 • krivda,

 • nešťastie,

 • politika,

 • klebety…

To všetko sú oblasti, ktoré sa oplatí vyhodiť zo svojej pozornosti. Také predsavzatie na nový rok vám môže prospieť.

Viem, nie je to ľahké. Ak vás zaťažuje niečo z minulosti, je neľahké zakázať si na to myslieť. Ale minimálne sa o to vedome pokúšajte. Témy, ktorým nechcete dávať plnú a častú pozornosť nahraďte inými. Vytvorte si zoznam vecí, ktorým sa chcete venovať. Ak si na ne neviete spomenúť keď treba, vyrobte si kartičky s afirmáciami a pripomienky. Hneď ako si uvedomíte, že už zas sa brodíte v bahne minulosti a spomienok, pozrite sa na niektorú kartičku a donúťte sa prepnúť pozornosť na inú tému. Takým spôsobom postupne „vyhodíte“ zo svojej pozornosti a života témy a oblasti, ktoré vás zaťažujú, zraňujú, alebo len parazitujú na vašom čase. Také predsavzatie do nového roku môže byť veľmi prospešné, pretože vám vytvorí čas a priestor vašej pozornosti na nové ciele.

Čas pomáha v zmene aj v predsavzatiach z nového roku

Je dobré vytrvať. Mať disciplínu. Potrvá to síce niekoľko týždňov, ale potom sa veci začnú pomaly meniť na návyk. Mnohí lídri nás učia, že stačí 21 dní na to, aby ste si vytvorili návyk na zmenu. Potom to už ide ľahko. Hmm. Nie som si celkom istý, či treba mystifikovať toto číslo.

 • Je isté, že dlhodobým opakovaním sa veci stávajú rutinou a samozrejmosťou.

 • Je ale isté aj to, že ak sú pre vás nepohodlné, tak sa nikdy nestanú príjemné.

Ak sa vzdáte čokolády, je isté, že vám bude chýbať stále menej. Po pár týždňoch to bude už celkom znesiteľné. No ak ste ju mali radi, trvale vo vás zostane nevyriešený problém. Vždy budete mať chuť. Aj dvadsiaty druhý deň a aj dvadsiaty druhý rok. Takisto tréningy – ísť je vždy v istom zmysle nepohodlie. To zostane.

Dávate si na nový rok také predsavzatie, ktoré je náročné na vašu „obetavosť“ a disciplínu? Je náročné? Super! Smelé ciele vás posunú zvyčajne ďalej, ako opatrné. No v takom prípade si musíte nájsť aj mechanizmy kontroly a tlaku, ktorý na seba vyviniete. Viem, ideálne je mať taký sen a taký cieľ, ktorý vás priam láka pustiť sa do práce. V praxe však veľké ciele často odradia. Z rôznych príčin nás potom privalí problém zvaný prokrastinácia a ten zabráni dosiahnutiu cieľov. Preto je dobré mať okrem cieľov aj nejaké bičíky, ktoré vás budú nútiť zdvihnúť zadok.

Človek je od prírody lenivý (aj zvieratá!) a riadi sa princípmi:

 • ak nie je potrebné sa hýbať, tak sa odpočíva

 • ak sa niečo musí spraviť, treba to spraviť čo najúspornejšie

Preto potrebujeme nejaký mechanizmus, ktorý nás potom naše slávne novoročné predsavzatia donúti splniť aj proti našej nevôli. Neraz pomôže, ak svoje zámery zverejníte. Vždy pomôže, ak si evidujete plnenie krokov a plánu.

Nespoliehajte sa preto na 21 dní ako na nádej, že potom sa ako čarovným prútikom všetko zmení. Nič sa nestane. Stane sa len to, že si trocha zvyknete na nové veci, ktoré ste predtým nerobili. To je pre vás zároveň signál, že je možno čas trocha pridať. V nepohodlí sa totiž rodia výsledky.

Ako plánovať svoje ciele? Ako si ich zvoliť? Ako optimalizovať svoj život? Tieto otázky preberám podrobnejšie v knihe Ako dosiahnuť úspech. Možno vám príde akurát vhod.

Článok o novoročných predsavzatiach v Novom čase 30. 12. 2015

Článok o novoročných predsavzatiach v Novom čase 30. 12. 2015

Komentáre k článku: Novoročné predsavzatia

 1. 3 tipy ako nepribrať cez Vianoce - bibi.sk 18. novembra 2015

  […] kíl za 3 týždne. To nie je nič zdravé, ani príjemné. V krátkom čase si potom ľudia robia rôzne novoročné predsavzatia, ktoré zvyčajne nevydržia plniť ani mesiac. My sa teraz pozrieme na to, aké opatrenia môžeme […]

Pridajte komentár: