Stres – to nie je len nervák

Článkov o strese bolo napísaných už neúrekom. Už dávnejšie sme si povedali o tom, že sú 3 druhy reakcie na stres. Preto sa oplatí, aby ste sa snažili znížiť vplyv stresu v práci. Ak máte pocit, že na pracovisku rastie stresová záťaž, riešte to. V článku ako odstrániť stres v práci sú popísané body, ako rozpoznáte, že niečo nie je v poriadku.

Samozrejme, aj v iných zložkách života môže vznikať neprimeraná záťaž. Typickým problémom sú peniaze, či dlhy. Dlhodobý nedostatok financií zaťažuje o to zákernejšie. Je to dlhodobá a vyčerpávajúca záťaž.

Pre zvládnutie stresu často nájdete rôzne unifikované rady. Tie môžu fungovať, ale nemusia. Často sú to:

 • Správne dýchajte. Dychové cvičenia iste môžu navodiť relaxáciu. Nie vždy sú však použiteľné a hlavne neriešia príčinu. Predýáchať „to“ je až posledná možnosť.
 • Počúvajte hudbu. Typická relaxačná rada. Dokážete si večer sadnúť a 2 hodiny počúvať koncert krásnej hudby? Potom asi nie ste v strese. Stresovaný človek sa zvyčajne nedokáže len tak ľahko sústrediť a prepnúť na počúvanie hudby.
 • Kúpte si maznáčika. Aj to je rada, ktorá smeruje ku skľudneniu. No mať psa môže byť plus starosť navyše. Pre vyčerpaného manažéra nemusí byť riešením, ak mu pridáme ďalšiu úlohu.

Jednoducho každý z nás má so stresom iné skúsenosti a univerzálne rady potom často nemusia fungovať vôbec.

Nenechajte aby stres zničil vaše zdravie!

Stres významne zhoršuje viacero ochorení. Najznámejšie sú:

 • Srdcovo-cievne ochorenia, najmä infarkt.
 • Zapríčiňuje bolesti hlavy.
 • Spoluvytvára bolesti chrbta.
 • Zhoršuje prejavy aj následky astmy.
 • Spolu – zapríčiňuje a udržiava obezitu.
 • Spolu – zapríčiňuje a zhoršuje cukrovku.
 • Vyvoláva a zhoršuje depresiu a obavy. Môže urýchliť rozvoj alzheimerovej choroby.
 • Zhoršuje trávenie, vyvoláva choroby ako žalúdočné vredy, ži gastroezofageálny reflux.
 • Zrýchľuje starnutie.

Takýto balík problémov je dosť vážny na to, aby ste to podceňovali.

Vždy si preto klaďte otázku, v mene čoho hazardujete so svojím zdravím, ak trpíte stresom.

Buďme realisti.

 • Možno ste rok stavali dom. Bolo to vypätie naplno. Už za pár mesiacov bude hotový. V mene čoho ste to robili? Pre deti, rodinu. Investícia na desaťročia. Nehovorím, že to je správne. Ale dáva to zmysel a aspoň to je časovo ohraničené.
 • Možno robíte pre šéfa, ktorý je manipulátor. Robíte aj na neho. Zaskakujete kolegov, keď sa ožerú. Ste vždy poruke. Na výplatnej páske to veľmi nevidíte. Šéf vás vlastne nemá rád. Len sa bojíte o stratu práce. Tu to už zmysel tak úplne nedáva.
 • Užívajte probiotiká. Táto rada je tiež taká, ktorá nepomôže riešiť príčinu. No optimalizácia trávenia a črevnej mikroflóry môže ovplyvniť naše reakcie smerom navonok.

Niekedy sa necháme vtiahnuť do nejakého nerváku a ten akosi nie a nie prestať. Potom je vždy čas zastaviť sa, premyslieť a konať.

Neriešte stres relaxáciou a kompenzáciou. Riešte stres – aby nebol. 

Prejdime si tera rýchly postup, čo by ste mohli spraviť. Práve ste si uvedomili, že tlak na vás je prisilný. Niečo vás asi „zobudilo“. Možno sa vám vrátila bolesť chrbta, pretože ste stuhnutí. Možno ste zistili, že vám stúpa tlak krvi. Alebo nestíhate už ani zavolať kamarátovi. Koľko sekúnd denne sa venujete rodine?

Keď teda vnímate, že niečo v živote nesedí, konajte

 1. Poraďte sa s odborníkom. Môže to byť kouč, alebo psychológ. Možno kamarát, s ktorým ste dlhšie neboli. Niekto „zvonka“, komu popíšete svoj život. Možno okamžite a neuveriteľne presne odhadne, čo sa deje.
 2. Cvičte. Cvičenie je výborná rada. Tu síce tiež neriešime príčinu, ale aspoň sa v rámci tréningu máe šancu zbaviť stresových látok, ktoré sa v tele účinkom dlhodobej záťaže môžu „hromadiť“. Jednoducho šport rieši to, na čo stres telo nastavuje.
 3. Prvé dva body by mohli pomôcť trocha vyčistiť hlavu od aktuálneho zmätku. V tejto chvíli by ste mali mať mierny odstup od svojej situácie a je čas nájsť a pomenovať, čo presne je príčinou stresu.
 4. Vyriešte či sa dá stres nejakými cestami zmierniť, alebo nájdete spôsob, ako uniknete z jeho dosahu.

Stresová reakcia totiž telo len pripravuje. Na útok, alebo útek.

 

 • Ak zaútočíte, alebo utečiete, stres ste vyriešili a nebude vám škodiť.
 • Pokiaľ stres necháte pôsobiť ďalej, bude ničiť vaše zdravie.

Nie je dobré zotrvať v práci, ktorá vás ničí a hľadať spôsoby relaxácie a trebárs navštevovať psychiatra.

Vždy si premyslite, či to, že zotrváte v strese je:

 1. časovo obmedzené
 2. zmysluplné (pre vás!!!)
 3. s možnosťou riadiť situáciu

Nakoniec teda už len drobnosť. Ak už ste v strese, hľadajte možnosť, ako by ste mohli začať situáciu riadiť. Najmenej zdravý je totiž taký stres, v ktorom fungujete ako bezmocná bábka. Bezmocnosť plodí hnev a hnev poškodzuje srdce.

Pridajte komentár: