Úspech v živote

Ak sa cítite byť neúspešným človekom, skúste si teraz predstaviť svoj doterajší život. Možno ste úspech už dávnejšie dosiahli. Treba si ho len niekedy pripomenúť.

Veľmi veľa ľudí v našom štáte žije spôsobom života aký by mu dnes na iných miestach tejto planéty dosť veľa ľudí závidelo. Sme gramotní, máme pomerne slušný príjem a to aj v tých nižšie platených profesiách. Na iných miestach sveta sa bojuje o holé prežitie, ľudia sú radi ak zoženú jedno euro, ako výplatu na deň. To by pre naše dnešné podmienky bolo pre našich "neúspešných" ľudí absolútne absurdné.

Ja viem, je v tom kus relativizácie, ak vás chcem porovnávať s ľuďmi z chudobných oblastí, kde sa zarába tak málo. Avšak sme stále rovnaký živočíšny druh. Niečo také ako inteligentnejšie opice. Keby sme nemali výdobytky civilizácie pravdepodobne by sme chodili po lese a žili v jaskyniach. Dožívali by sme sa veľmi nízkeho veku. Z tohto pohľadu je život v civilizovanej krajine, kde už niekoľko desiatok rokov nebola žiadna vojna, vlastne veľmi úspešným životom. Je to úspech, že si môžeme žiť svoje životy a starať sa o svoje sny, pretože všetky základné potreby už dávno máme naplnené.

Kde sa teda berie pocit neúspešnosti u toľkých ľudí?

Mnoho z pocitu neúspechu nám totiž vpečaťuje marketing firiem. Neúspešný človek má často pocit, že je neúspešný len preto, lebo sleduje reklamu a majetky ľudí, ktorých vidí v televízii. Reklama sa snaží vyvolať v nás pocit potreby, túžbu vlastniť prístroje, veci a služby, ktoré vlastne v skutočnosti až tak súrne nepotrebujeme.

Len tým, že vidíte, čo všetko by ste mohli mať, dostávate chuť na to mať to.

A v tej chvíli sa začínate cítiť menejcenní alebo neúspešní, pretože zistíte, koľko vecí nemôžete vlastniť. Človeku v tej chvíli ani nenapadne, že mnoho z tých veci vôbec nepotrebujeme a túžime po nich iba preto, že sa o to pričinila atraktívne vyrobená reklama.

A tak skôr než sa začneme pýtať na to, či sme úspešní, mali by sme si položiť otázku, či sme boli úspešní v minulosti.

Mnoho ľudí chce založiť rodinu a vychovávať deti. A toto sa im aj podarí. Ich deti sú v podstate úspešné aj keď nemali v živote všetko to, čo by mohli mať deti milionára, častokrát majú veľa dôležitých vecí, ktoré stačia na to, aby boli úspešné. Ľudia veľmi často svoje výsledky nepovažujú za úspech, ale za samozrejmosť.

A tak poďme teda kúsok od tej samozrejmosti a poďme budovať úspech. Ak to chcete spraviť ostáva vám asi jediné. Musíte budovať ciele. Nečakajte, že sa jedného dňa zobudíte a zistíte, že ste úspešní milionár.

Musíte najprv vedieť, čo chcete. Je vaším cieľom stať sa milionárom? Ak áno, potom je úspech ak sa ním stanete. Pokiaľ je toto vaším cieľom, musíte si položiť otázku, či je možné za daných okolností vášho života byť milionárom.

Napríklad. Ste úradník a nezarábate veľký peniaz. Ak sa chcete stať milionárom, asi by ste mali mať viac peňazí ako ich máte teraz. No druhé zamestnanie, keby ste si ho aj zobrali a bolo by platené veľmi dobre, by vám stále nestačilo na to, aby ste sa mohli stať milionárom. Byť milionárom totiž znamená mať príjem mnohonásobne vyšší ako má veľká väčšina ľudí našej krajiny. To znamená, ak sa chcete naozaj stať milionárom obávam sa, že súčasný život, ktorý vediete a ktorý vás k úspechu v tomto smere doteraz ani nepriviedol budete musieť ukončiť.

Tu je vlastne aj základná definícia, čo máte robiť. Veľa ľudí sa naivne nazdáva, že ak budú robiť, to čo robili doteraz, získajú iné výsledky. Napríklad vďaka šťastiu. To je ten hlavný omyl, ktorí ľudí oddeľuje od úspechu.

Príklad. Ak zarábate tisíc euro za mesiac a vediete určitý životný štýl, pokiaľ to nezmeníte, váš príjem sa výrazným spôsobom nikdy nemôže zvýšiť. To je základná zásada, ktorú je dobré si uvedomiť. Ak teda máte postavený cieľ stať sa milionárom, musíte nájsť stratégiu, ktorou sa dá váš cieľ splniť. Pravdepodobne si viete vypočítať aké peniaze by ste asi potrebovali získať na konto, aby ste sa stali milionárom. Budú to pravdepodobne peniaze veľmi veľké v porovnaní s tým, čo zarábate teraz. Možno si poviete, že tak strašne veľa peňazí nikdy nedáte dokopy.

A vzdáte sa dosiahnutia tohto cieľa. To je najčastejšia chyba, ktorú robia neúspešní ľudia. Považujú svoj cieľ za nereálny a nedostupný, pretože si nevedia predstaviť. Považujú ho za neprekročiteľný. Ja viem, ak momentálne zarábate tísíc euro za mesiac, stať sa milionárom je sen naozaj na hranici utópie. Avšak skúste sa tomu v duchu chvíľu venovať. Poďte rozmýšľať nad spôsobmi, ako by ste dokázali dosiahnuť určitý príjem, ktorý by bol vyšší. Nemusí to byť hneď príbeh zo sveta milionárov.

Skúste si na úvod položiť otázku, ako by ste mohli zarábať dvojnásobok toho, čo máte dnes. Sadnite si k papieru a spíšte aspoň 10 rôznych spôsobov, ako na to. Tých spôsobov nájdete hneď niekoľko. Všimnite si – stačí pár desiatok sekúnd + konkrétna úloha a už tu máte niekoľko nápadov. To pravé riešenie určite nebude to prvé čo vás napadne. Nápad často treba "vysedieť".

Ak je človek zamestnaný, asi prvé čo ho napadne býva nové zamestnanie alebo ďalšia práca. Práve tadiaľto cesta ku tomu stať sa milionárom asi nevedie. No ak budete chvíľu rozmýšľať možno vás napadne, že je to asi podnikanie, kadiaľ by cesta viesť mohla. A zrejme to nedosiahnete rýchlo.

Cieľ stať sa milionárom veľmi ťažko splníte za pár týždňov, či za pár mesiacov. Asi to bude chcieť roky systematickej a tvrdej práce, štúdia. Tieto roky práce väčšinu ľudí úplne odradia. Je veľmi nepohodlné znášať nepohodlie a vedieť, že odmena príde až o niekoľko rokov. Možno.

No ak sa chcete stať milionárom obávam sa, že budete úplne od základu musieť prerobiť svoj život. Dôvod je prostý. Ak momentálne nie ste úspešní a nemáte veľa peňazí, tak žijete život, v ktorom peniaze nezarábate. Ak nič nezmeníte nemôžete očakávať, že neskôr budete mať peňazí viac, skôr iba menej. Dosť však príkladu s milionárom.

V tejto sekcii sa snažíme skôr definovať, čo to je úspech a nie už to, ako ho dosiahnuť. Rád by som ešte skúsil upriamiť vašu pozornosť na to, že úspech môže byť dosiahnutý v rôznych oblastiach, ako napríklad úspech v zdraví, v práci, v rodine, v osobnom živote, v koníčkoch a podobne.

Nespomínam tieto rôzne oblasti celkom náhodou. Náš život je totiž dosť výrazne prepojený, a ak dosiahnete úspech v jednej oblasti nemalo by to byť úplne na úkor oblasti inej. Napríklad, ak by ste sa výrazne sústredili na to stať sa milionárom a budete pracovať dvanásť až pätnásť hodín denne, je veľmi pravdepodobné, že ak tá práca bude dobre organizovaná asi naozaj začnete zarábať veľké peniaze. Avšak v príliš jednostrannom sústredení sa len na prácu sa veľmi ľahko stane, že vám začnú krachovať rodinné vzťahy a veľmi často aj zdravie. Človek veľmi intenzívne zaťažený prácou síce dosahuje pekné pracovné výsledky, ale môže sa stať, že skôr než sa stanete milionár, stanete sa trvalým podnájomníkom niektorého pekného hrobového miesta. To predpokladám nebolo vaším cieľom.

Preto je dobré, aby ste si kládli také ciele, ktoré dokážu spolu koexistovať v prijateľne dobrých konfiguráciách.

Napríklad, aby ste dosiahli úspech v práci, ale nezanedbávali pritom rodinu, zdravie, zábavu, odpočinok, šport, priateľov…

Nikdy sa nesústreďte na jediný cieľ. Snažte sa o takú vyváženosť cieľov, aká sa dá dlhodobo udržať a nie je na úkor zdravia, či vzťahov.

Preto vám odporúčam, aby si za úspech definovali taký cieľ, ktorý je reálny a ktorý môžete dosiahnuť tak, aby tým neohrozili hlavne svoje zdravie. Vaše telo je totiž váš jediný výrobný nástroj a keď si ho pokazíte príliš intenzívnou prácou máte smolu.

Komentáre k článku: Úspech v živote

 1. Lu 14. júla 2009

  nuz, preluskala som vsetky clanky co tu su s nadejou, ze sa dozviem nieco prevratne…Verim ze mnohi ludia si tieto veci neuvedomuju, ale ja som studovala manazment, takze to ze si ma clovek stanovovat ciele, realne, meratelne s terminmi uz davno viem. Miro tu napriklad pise, ze ak chce byt niekto milionar, najlepsie je mat nejaky podnikatelsky napad (samozrejme to schvalujem), lebo tak zarobi asi viac ako v zamestnani…zaroven odsudzuje uvery, lebo tak si clovek dopraje nieco na co nema a potom to s nevolou splaca (aj tu suhlasim)… Ale ak je clovek chudobny a jeho ciel je zalozit firmu s efektom ziskania financnych prostriedkov, odkial ma najst prostriedky na uvod??? A dalsia vec je, ze vacsina neuspesnych ludi len velmi tazko najde spravny podnikatelsky plan a ked sa do niecoho pustia tak to nedopadne dobre (aj Miro to tu spomina, ze cesta k uspechu vedie cez chyby a ich zvladanie), pretoze netusia ako na to. A teda s cielom byt uspesny milionar sa dostanu do pozicie zadlzeneho neuspesneho cloveka, co ich moze jednak demotivovat a jednak uz nemaju dalsie financne prostriedky na to aby sa dalej usilovali splnit svoj ciel.
  Cakala som ze tu najdem nejaky navod na to ako fakt viest uspesny zivot, ale vela som tu toho nenasla (samozrejme su tu dobre rady, ale tie uz davno poznam a povacsine sa nimi aj riadim). Mozno ak sa tato stranka tak rozrastie ako http://www.chudnutie-ako.sk (ktora je mimochodom super), tak to bude lepsie.
  Najdolezitejsia pravda je ‚Sledovat uspesnych ludi a konat ako oni’…

 2. Miro Veselý 14. júla 2009

  Lu nič prevratné nie je. Ak máš za sebou manažment, vieš všetko a aj keď dokončujem dosť veľký „balík“ článkov, ktoré sem prídu, asi sa nedozviš nič nové. Inak ja to celé smerujem a aj smerovať budem na komplexný úspech v živote, nie na ekonomický. O ekonomickom úspechu píšu mnohí milionári určite kvalifikovanejšie. Ja sa skôr chcem dostať k postupom známym z manažmentu vo firmách a nasadiť ich na vlastný život – na zdravú životosprávu, relax, hobby…

 3. ondrej 20. júla 2009

  No preoblém bude asi tým, že do podnikania sa púštajú veľakrát ľudia, čo nevedia usporiadať svoj vlastný život…a tým sa to začína…Áno cesta k úpechu je dlhá, no mne sa zda, že sme dospeli do štádia, kedy sú na trhu spoločnosti a ľudia, ktorí varia polievočku medzi sebou a nepustia nikoho nového a ked tak len po istu hranicu a snažia sa znepríjemnovať život ako sa len dá -to je tá naša demokracia. ÁNO, môžem prečítať tisice kníh na úspešné podnikanie, lneže treba sa pozrieť aj na dobu, kedy tí úspešný ľudia začínali, na akej úrovni bola technika, a spoločnosť… teraz z toho len profitujú keď sú to už železné firmy a neviem čo by sa muselo stať, aby zbankrotovali…

 4. igi 16. augusta 2009

  Lu, ak máš chuť na niečo prevratné, prečítaj si aspoň prvú z troch kníh “ Hovory s Bohem“. Materialisticky sa návod a dôvod úspechu nedá úplne vysvetliť a vyjadriť. Preto to ani od týchto článkov neočakávam. A “ Najbohatší muž v Babylone“ je tiež dobrý dynamit, ktorý človeka zobudí. A pritom tak malá knižočka…

 5. tony 25. novembra 2009

  taketo stranky su najlepsie, a este lepsie je ze vsetci chcu byt uspesni, potom to tak aj vyzera

 6. hela 2. januára 2010

  Keby som mala základný kapitál, tiež by som vedela byť úspešná.

 7. Miro Veselý 4. januára 2010

  hela ty vlastne hovoríš elektrickej piecke: ohrej ma a potom ťa zapnem do prúdu.

  Kapitál (peniaze, zdroje) sú dôsledkom úspechu. Nestoja na jeho začiatku.

 8. Tibor 20. februára 2010

  „Kapitál (peniaze, zdroje) sú dôsledkom úspechu.“ Považujem sa za úspešného človeka ( i keď nie som milionárom). Poznám pár úspešných ľudí (milionárov) osobne a poznám aj ich cestu. Jedno viem určite, že začali z ničoho a práve preto riskovali. Ja nemám to čo majú oni len preto, že pred 10. rokmi som nebol ochotný toľko riskovať ako oni. Zadlžili sa, boli chvíle, keď nevedeli či budú mať na jedlo, či neprídu o bývanie. A výsledok? Teraz im to tak trošku závidím, ale bolo to moje rozhodnutie neodhodlať sa a neriskovať. Ľudia väčšinou vidia len výsledok, čo to predchádzalo, to nechcú vidieť.
  Takže Hela vieš prečo nie si úspešná?

 9. matinav 22. apríla 2010

  Myslím že ked nemáme peniaze treba si zvoliť cestu ktorá bude najprv finančne jednoduchšia to znamená stanovím si koľko môžem investovať.Dá sa začať aj od minimálky a to pomaličky postupovať , trvá to síce pomalšie ale čas je náš rozhodca a treba si dobre uvážiť či ten čas chceme podstúpiť.
  Kto začne podnikať a má chce mať úspech a má rodinu je to skutočne veľmi ťažké a ked nemá podporu v rodine je úspech veľa krát menej dôležitý ako zabezpečenie si rodiny.

 10. Tomas 17. júla 2010

  ad hela, January 2, 2010
  Mam pro Vas jednu informaci, ktera Vam snad spoustu penez a slz usetri. S timto Vasim postojem by se Vam stalo to, co vetsine – o Vas zakladni kapital by Vas podnikani pripravilo … a vinen by byl kazdy, jen ne Vy sama.

 11. PB 7. augusta 2010

  Úspech? úspech svojim spôsobom dosahuje každý od malička si stanovujeme svoje ciele a následne sa tešíme z úspechu,že sme tú danú vec alebo ciel dosiahli.V materskej škôlke vystupujú deti pred svojimi rodičmi a tešia sa z úspechu že to zvládli.V škole každý rok prechádzame ročníky ,učíme sa a dosahujeme každodenné úspechy .Po škole sa každý snaží niekam zaradiť a keď sa to podarí zase úspech.Úspech dosahujeme každý deň a možno si to ani neuvedomujeme len keď sa nad svojím životom zamyslíme a uvedomíme si,že vlastne všetko čo sme vo svojom živote dosiahli je úspech.No keď si na sklonku života zhodnotíte svoje úspechy a pády,prehodnotíte koľko ľudí Vás obklopuje a majú Vás radi vtedy môže človek zistiť či ste alebo nieste úspešný.Úspech má toľko podôb koľko je životov na tomto svete a každý prežitý deň je úspech!Každý môže dávať návod na úspech ale nakoniec je to len jeho vlastný a ten druhý bude mať zase len ten svoj! KAŽDÝ SI JE STROJCOM SVOJHO ŠŤASTIA A ÚSPECHU.

 12. molin 25. novembra 2010

  Mila Lu,nič v zlom,ale len teoria nepomáha,skus pre zmenu zmenit svoj postoj v živote to je to pravé študium a potom pochopíš o čom píšu iní

 13. Henrich Donocik 6. decembra 2010

  Vážený pán Veselý, som rád, že je medzi nami človek, ktorý sa pustil do tak pre nás ešte neprebádanej oblasti. Výchova v rodinách,výchova v škole, tradície, štát, cirkev, televízia, média a pod. nás formujú a “vychovávajú”… Často však zistíme, že v živote to funguje opačne…
  Držím Vám, pán Veselý, palce a prajem Vám veľa šťastia vo Vašom poslaní … :-)

 14. hasso 7. decembra 2010

  Hovorí sa, že úspech je postupná realizácia plnohodnotného snu – a nech je to čokoľvek , ak si človek sám vyberie čomu dá v živote prioritu a pracuje na tom s láskou a vytrvalosťou, je už vlastne na ceste k úspechu. Ako napísal kedysi klasik : „Najlepší spôsob ako predpovedať budúcnost – je vytvárať ju.“ alebo inak- sami sme strojcami svojho osudu.

 15. martin 11. januára 2011

  Rád by som sa opytal čo mam robiť , či by ste vedeli ako mi pomocť … rozišla sa somnou priatelka a nechce už somnou byť lenže ja mam stale o nu velky zaujem tak ako skor ona pochopi čo som pre nu znamenal alebo znamenam či sa mam snažiť o kontakt pisanie volanie a podobne alebo mam ju isty cas ignorovať ? lebo povedala že možno by sa to este niekedy dalo ale teraz učite nie !

 16. Miro Veselý 11. januára 2011

  martin ak nemá záujem, tak je to síce kruté a tvrdé, ale je to asi stav, ktorý sa asi nezmení. Určite ju treba nechať celkom na pokoji. Čím viac budete mať záujem a pripomínať sa, tým viac ju to asi odradí. Ak to myslela vážne, najlepšie je zrušiť kontakty, skryť fotky a začať myslieť na iné ženy. Ak jej chcete dať šancu, tak tomu dajte trebárs mesiac. Po mesiaci jej raz napíšte, že by ste stále mali záujem. Ak nezareagujte, považujte to za uzatvorené.

 17. martin 11. januára 2011

  Dakujem ..lenže ona sa niekedy aj ozve napiše ale mam pocit že to robi preto aby somnou nestratila uplny kontakt lenže všetko to bere ako kamaratsvo už a ja to tak brať nechcem a to sa ani po 2 rokoch tak brať neda …

 18. Miro Veselý 11. januára 2011

  Tu je potom asi jediná rada. Komunikácia. Spýtal by som sa jej, aké šance mám, že sa vzťah obnoví na stupnici od 1 do 10. Ak viac než 5, tak podotázka, čo môžem spraviť pre to, aby sa to stalo. A plne by som to rešpektoval. Na druhej strane také konce vzťahov sú ťažké. Možno ona už nechce byť vo vzťahu, ale inak nemá žiadne výhrady. Potom sú možnosti že buď to prijmem a mám kamerátku, alebo ma to zraňuje a požiadam ju, aby sa stiahla, lebo ma stále trápi rozchod. Plná úprimnosť v tomto nebude na škodu. Ženy citovým veciam dosť rozumejú. Ona si napríklad môže myslieť, že vás rozchodom zranila a chce vám pomôcť vyrovnať sa s tým – to niekedy nejde, lebo to opustený nezvláda.

 19. martin 12. januára 2011

  Ona mi odpovie to iste že teraz nechce možno niekedy v buducnosti by sa to dalo a že patrime k sebe tak sa to niekedy este da do vzťahu ..ale ja nemam zaujem pol roka alebo rok cakať a trapiť sa rad by som vedel jak to ona všetko naozaj citi ale neviem ako to zistiť

 20. Marcel 22. januára 2011

  Martin,
  asi tak ako zo vsetkym v zvote ak niecomu nerozumieme treba sa to naucit.
  Zeny funguju inac a argumentami ju nepresvedcite aby Vas mala rada. Su pritahovane muzmi ktory vedia co chcu od zivota, su rozhodni a sebavedomi a vtipni. Neistota a potreba citovej podpory a suhlasu z tym co robim su velkymi nepriatelmi pritazlivosti.
  Verim ze vsetko sa deje pre urcitu pricinu, popracujte na sebe a urcite si najdete lepsiu priatelku a o rok sa nad tym len zasmejete.
  Viem sa vzit do Vasej situacie, tiez om nebol velmi uspesny vo vztahoch a tak som sa zacal zaujimat o tento subjekt. Nema cenu sa trapit, robte co Vas bavi, najdite si ciel v zivote a snazte sa ho dosiahnut a zena si Vas najde aj sama.

 21. Ďusi 2. júla 2011

  ad ondrej 20. 07. 2009, 08:12
  sú na trhu spoločnosti a ľudia, ktorí varia polievočku medzi sebou a nepustia nikoho nového a ked tak len po istu hranicu a snažia sa znepríjemnovať život ako sa len dá

  Ak si prišiel k tomuto poznaniu, máš polovicu vyhratú.

  Dodnes si pamätám slová jedného úspešného podnikateľa na spotrebiteľskom trhu: Je jednoduchšie a lacnejšie budovať na trhu dve značky s podielom 20% ako jednu s podielom 40%.

  A teda budem, sa snažiť budovať menšiu firmu, aby som nebol tŕňom v oku veľkým konkurentom a ak príde čas na rozšírenie, vybudujem druhú takú istú malú firmu, ktorá tiež nebude tŕňom v oku ;)

 22. kamil 31. októbra 2013

  draha Hela, zakladny kapital poskytuju banky, a slovicko „by“ znamena ze ani s tym kapitalom „by“ ti to zrejme neslo :)

Pridajte komentár: