Klik!

Dnešná doba funguje na jedno kliknutie. Chcete niečo? Klik. Máte to. Je skvelé, ak počítače, či iné prostriedky plnia zázraky na počkanie. Mnoho chorôb sa dá riešiť tabletkou. Kráse môže pomôcť chirurg. Na drahú vec dostanete pôžičku. Svet nám otvára dvere a vyvoláva pocit, že všetko je možné dosiahnuť rýchlejšie a lacnejšie, ako kedykoľvek v minulosti. No zdá sa, že dnešná doba nám asi „za trest“ rýchlejšie opotrebuje aj zdravie. Civilizačné choroby, obezita, bolesti. Ešte stále sa na nás, ľudí, vzťahujú rovnaké pravidlá, ako platili v minulých tisícročiach.

Príklad. Chcete zdvihnúť napríklad 50-kilovú činku nad hlavu? Prosím, nie je problém. Avšak keď k nej prvýkrát pristúpite, asi ňou ani nepohnete. Začnite pravidelne trénovať. Najskôr budete dvíhať len malé činčičky. Vydržte pár desiatok tréningov. Potom si už môžete naložiť možno 20 kíl. A týždne plynú. 30 kíl, 40 kíl… Potrvá to pár mesiacov. Potom však toto bremeno dokážete najmenej raz zdvihnúť nad hlavu. Ak budete trénovať ďalej, pôjde vám to stále lepšie, činku zdvihnete viackrát za sebou. A vtedy sa pri otázke na zdvihnutie 50-kilovej činky usmejete: „bez problémov…“ Sila sa nedá kúpiť. Bez tréningu tú činku nezdvihnete. Nezdvihnete ju ani keď ste miliardár, alebo máte v posilňovni protekciu. Nepomôže úplatok. Sila patrí do chlievika „zdravie“ a zdravie podlieha prírodným zákonom. Tie sa nedajú obabrať.

Podobné je to s chudnutím. Chcete schudnúť? Musíte odstrániť príčinu, prečo ste pribrali. Ak to spravíte, vaše telo začne samo pomaly chudnúť. Tieto procesy (priberanie, chudnutie) sú pomalé, chronické. Je naivné očakávať rýchle chudnutie. Nedá sa rýchlo. Ak to spravíte, vážne tým ohrozujete zdravie. No a hlavne – kto rýchlo schudne, spravidla aj rýchlo priberie. Aj to je niečo ako prírodný zákon. Pokus urýchliť proces, ktorý je prirodzene pomalý nezvykne fungovať.

Podobné je to s úspechom, či vzdelaním. Aj to je pomalý proces. Úspech vyžaduje, aby ste sa dlhodobo podriadili určitému režimu. Tak ako keď posilňujete svaly, aj na úspechu musíte pracovať postupne. Dlho budete pracovať a žiadne výsledky sa neobjavia. Študujete, čítate a prvé mesiace nevidieť žiadne výsledky. V tejto fáze sa mnoho ľudí vzdá.

Netrpezlivosť je asi jedným z nepríjemných znakov dnešnej doby.

Veľa nepodstatných vecí sa dá dosiahnuť rýchlo. Tak človek chce rýchlo aj tie dôležité. A práve to sa nedá.

Príklad. Chcem mať vlastnú firmu. No hneď. Keď zistím, že najskôr musím rozmýšľať, radiť sa, študovať a – prepytujem – pracovať, tak záujem ochladne. A už prídu tie sladké slová „chcel by som, ale keď…“.

Chceme veci rýchlo, alebo nič. Doba je rýchla, nemáme čas budovať veci s pevnými základmi.

Keď najbližšie budete chcieť povedať „nemám čas“, pripomeňte si, že to je vždy výhovorka.

Pridajte komentár: