Mozog je ako sval

Ak ho nenamáhate premýšľaním, prestane premýšľať. Takže pozor na to. Za pár rokov budete rovnakí, aká je väčšina ľudí z vášho okolia, s ktorými budete tých pár rokov tráviť.

Stretávate sa s neúspešnými ľuďmi? Stačí, ak sa za takých len považujú. A aj vy budete v živote neúspešní. Ak totiž veľa času trávite s neúspešnými, veľa času vo vašej hlave miniete na reagovanie na vzťahy, situácie, problémy ľudí. O tom sa totiž budú baviť ľudia okolo vás. To vás postupne začne pohlcovať, unaví vás to a na nejaké pokusy niečo dosiahnuť stratíte chuť.

Asi cítite, že táto požiadavka je veľmi tvrdá. Inými slovami povedané to totiž znamená, že ak chcete byť úspešným človekom, možno budete musieť celkom zmeniť okruh priateľov a známych. To je veľmi chúlostivá vec. Podobné je to aj pri chudnutí, či fajčení.

  • Tučný človek sa stretáva s ľuďmi, ktorí ho kŕmia a nechodia s ním cvičiť. Ak s nimi bude zotrvávať, svoj boj o schudnutie prehrá. Sústavné ponúkanie jedlom (daj si a ak si nechceš dať, tak si daj aspoň trocha) sa nedá dlho vydržať. Lezie to na nervy všetkým. Kto chce schudnúť musí zmeniť známych, pretože mení životný štýl. Už nebude po večeroch chodiť do pivárne, potrebuje si nájsť partiu ľudí čo chodia napríklad na bicyklové výlety.
  • Fajčiar má väčšinou celkom presne navyknuté „scenáre“. Ak prestane fajčiť, všetci fajčiari, s ktorými rád posedával pri cigaretke mu začnú byť nepríjemní – nasmradnú mu všetky šaty, vlasy i telo. Začne sa takým ľuďom vyhýbať.

Ak chcete zmeniť svoj život, nedá sa „zrazu sa stať bohatým“. Alebo „proste schudnúť“. Zmena musí začať na úrovni príčin. Okolie je často príčinou (alebo spolupríčinou) toho, akí sme. Formuje naše myšlienky. Ak sa stretávate s neúspešnými ľuďmi, len ťažko v takom prostredí rozbehnete väčší projekt. Tlak okolia je neviditeľný, ale veľmi silný.

Väčšina ľudí sa považuje skôr za neúspešných. Prevláda názor, že úspech môžu dosiahnuť „tí druhí“, „oni“ a „tí hore“. Možno ste už počuli výroky typu „to neskúšaj, popáliš sa“, „podnikanie nie je pre našinca“ a podobné. Práve takýto jemný náznak, ktorý dostanete od okolia, vám môže podrážať nohy. Je to nenápadné, manipulatívne posolstvo: nepokúšaj sa uspieť, lebo inak uvidíš. „Nepodarilo sa iným, nepodarí sa tebe“.

Iste poznáte vetu: „dostal sa do partie chuligánov a tam sa skazil“. To je presne ono. Skupina, v ktorej sa pohybujeme, vždy ovplyvní, čo budeme robiť. Ak chcem byť úspešný, musím sa stretávať s takými ľuďmi, pre ktorých je normálne byť úspešným. Takí ľudia mi pomôžu. Rovnako vás grázli stiahnu do trestnej činnosti, narkomani k prvému ochutnaniu drogy, alkoholici na oslavu s fľašou. Ak sa hojne stretávate s psičkármi, asi čoskoro aj vy psa nadobudnete. Ak ste často s ľuďmi čo veľa čítajú a vzdelávajú sa, asi aj vy začnete čítať. Ak sa vaši známi často bavia o tom, čo bolo včera v televízii, oplatí sa vám pozerať TV, aby ste mali možnosť pridať sa k rozhovoru. Ak ste medzi nezamestnanými, asi si nenájdete prácu, alebo prácu stratíte.

Pridajte komentár: