Ako si chrániť zdravie

Ak čítame knihy o úspechu, vo veľkej väčšine prípadov ich píšu úspešní milionári alebo miliardári, ktorí sa zaoberajú predovšetkým tým ako získať úspech ekonomický. Pokiaľ chcete byť bohatí, pokojne čítajte práve tieto knihy a venujte sa im naplno.

Ja vám však odporúčam, že úspech v živote by nemal byť postavený na bohatstve, ale na zdraví. Ak totiž budete zdraví, môžete začať uvažovať aj o bohatstve. No ak ochoriete, alebo si zdravie poškodíte, márne vám budú akékoľvek milióny, ak váš život bude plný bolesti, nemohúcnosti, alebo utrpenia.

A preto ak chcete začať mať úspech odporúčam vám disciplínu zamerať predovšetkým na nasledovné tri strategické oblasti zdravia. A to je.

 1. Diéta.
 2. Pohyb.
 3. Relaxácia.

Tieto tri zložky života a zdravia by ste si mali do svojho diára, v ktorom si plánujete svoj voľný čas vložiť, zapísať a vyčleniť pre ich realizáciu primerané množstvo času. Práve týmto spôsobom urobíte všetko preto, aby ste boli zdraví.

Samozrejme, ak človek chodí do posilňovne, ešte to neznamená zdravie, ani to, že je imúnny voči ochoreniam a voči rôznym zdravotným problémom. Dokonca priamo pri športe sa môže stať, že sa vám zdravie poškodí, pretože aj tu sa stávajú nehody a to aj profesionálnym športovcom. Takže ak chcete napadnúť moje výroky, že zdravie si človek môže v posilňovni skôr poškodiť, ako upevniť prosím je to vec názoru.

Pre ostatných mám odporúčanie: mali by ste sa snažiť byť zdraví.

Zdravie a strava

Pri dnešnom stupni poznania už vieme pomerne presne povedať, čo zhruba človek má robiť, aby svojej telesnej schránke poskytol maximum toho, čo by asi mala dostať. Pokiaľ ide o diéty, aj keď ste štíhli, mali by ste sa snažiť udržiavať si zdravú stravu ako hlavný stravovací systém. Viem, väčšina ľudí považuje diéty a zdravú stravu za činnosti, ktoré sa týkajú predovšetkým ľudí tučných. No nie je to tak.

Ak chcete dosiahnuť úspech a zdravie, racionálna strava je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré musíte rešpektovať. Mali by ste sa stravovať tak ako odporúčajú odborníci na výživu. Určite si prejdite knihy napríklad od MUDr. Igora Bukovského, pretože v nich podáva veľké množstvo odporúčaní, akým spôsobom viesť stravovací systém pre udržania zdravia a dobrej kondície.

Jedlo nie je len energia, ktorú do seba pcháme prostredníctvom dobrôt, jedlo obsahuje množstvo látok, ktoré ovplyvňujú vlastnosti a stavbu nášho tela. Nesprávne zvolená výživa nemusí vždy viesť priamo ku obezite, ale môže výrazne ovplyvňovať náš duševný alebo telesný výkon. Ako typickú ukážku si zoberte obed v závodnej jedálni, ktorý obsahujú veľké množstvo sacharidov a po tomto obede ste aj dve hodiny v útlme, omámení. To je typická ukážka, kedy jedlo má okamžité následky na váš pracovný a intelektuálny výkon. Ak ste oťapení, dáte si kávu. Tým manipulujete s krvným obehom, s prácou srdca a bičujete svoje telo, ktoré by po obede najradšej zaspalo.

Aj dlhodobo môže mať strava a hlavne nesprávna strava účinky, ktoré sa nehodia. Preto je vhodné, aby ste sa diéte venovali intenzívne aj v prípade, že ste štíhli a máte pocit, že ste zdraví. Zdravie sa ľahšie stratí, ako vracia.

Telo má totiž úžasné kompenzačné vlastnosti a dokáže aj niekoľko rokov kompenzovať chyby vo výžive, ktoré robíte. Budete mať pocit, že „však všetko je v pohode aj keď jedávate hranolky, hamburgery, vyprážaný syr, rezne a klobásy“. Naozaj budete podávať výkony. Ak však ak takýmto spôsobom budete pristupovať ku svojmu zdraviu trvalo, môže sa stať, že zistíte, že máte niektorú z civilizačných chorôb už v strednom veku. Tieto veci totiž začínajú nenápadne a človek im nevenuje pozornosť.

Viem znie to moralisticky, ale odporúčam vám ešte raz: čítajte knihy o výžive a venujte výžive veľmi veľkú pozornosť.

Druhou oblasťou, ktorú musíte pre svoje zdravie vykonávať je pohyb.

Zdravie a pohyb

Pohyb by ste mali vykonávať pod odborným vedením, a nie laicky. Nevhodne navrhnutý tréning môže totiž poškodiť zdravie okamžitým úrazom. Nesprávne zvolené série cvičení môžu nesprávne formovať vaše telo.

Typickým príkladom môžu byť kulturisti, ktorí majú pocit, že budujú svoje zdravie v posilňovni. Títo chalani cvičia tréning podľa svojho názoru, že najlepšie je mať prsné svaly a bicepsy, pretože to dobre vyzerá. Menej už cvičia chrbát a výsledkom tohto snaženia je, že sú zhrbatení a už nikdy nemôžu poriadne vystrieť. Okrem toho užívajú často celkom zbytočne rôzne proteínové prášky a gainery, čo sú koncentrované zdroje energie. Majú pocit, že ich potrebujú pre zdravie, či šport. To marketing týchto firiem sa živí šírením týchto názorov. Výsledok je ten, že títo amatérski kulturisti majú obvod pása mnohonásobne vyšší ako sa odporúča. Majú pocit, že tým, že trénujú nemôže sa im to stať že by boli tlstí. Majú pocit, že trocha tuku v objemovej fáze tréningu treba pribrať. Ale v skutočnosti sú proste obézni. To sú veľmi nepríjemné dôsledky stavu, kedy človek síce zdisciplinovanie, a intenzívne sa venuje cvičeniu, avšak nemá správne navrhnutý cieľ a stratégiu tréningu.

Preto vám odporúčam, aby ste svoje cvičenie zahájili pod dohľadom odborného profesionálneho lekára. Ten vám odporučí, či vôbec môžete vykonávať niektoré druhy športov. Ako príklad môže slúžiť človek v strednom veku, ktorý síce športovať potrebuje, napríklad aj preto, že má nadváhu, ale nemôže cvičiť niektoré druhy športov, lebo napríklad skákanie na švihadle, alebo beh by mu mohli výrazne poškodzovať kĺby. Možno nemôže plávať pretože pri plávaní má hlavu veľmi zaklonenú a to by mohlo škodiť jeho chrbtici. Preto je potrebné pred zahájením športu sa poradiť.

Avšak šport je nutný. Pretože človek, ktorý športuje a má vhodne navrhnutý tréning rozvíja svoju kondíciu priaznivým smerom. Zlepšuje sa výkonnosť srdca, prekrvuje sa celé telo takže človek má pocit spokojnosti, vitality a vďaka prekrveniu má aj veľmi dobré funkcie mozgu, to znamená, je intelektuálne výkonnejší, ako keby celé dni len hlivel. Navyše človek, ktorý pravidelne športuje, nemá pocity slabosti a zlepšuje svoju kondíciu. To znamená druhá oblasť, ktorú musíte v zdraví striktne dodržiavať je pohyb, nesmiete sa mu vyhýbať, pretože ak to urobíte doplatíte na to vy sami.

Nepríjemné je to, že trest za nepohybovanie sa, podobne ako trest za nesprávnu diétu prichádza s veľkým oneskorením niekedy aj s oneskorením rokov.

Človek si užije roky odpočinku a potom na staré kolená zistí, že je slabý, zdegenerovaný a že má zmeny na zdraví, ktoré už nie je možné kompenzovať, alebo zachrániť liečbou alebo cvičením. Preto je potrebné začať tieto veci robiť podľa možností čím skôr, za mlada, aby ste si chránili svoju telesnú schránku.

Človeku kým je zdravý sa zdá, že všetko nejako bude a všetko nejako dopadne. Nevieme doceniť riziká, ktoré nám naša biologická podstata dala do vienka. Avšak akonáhle nastanú prvé problémy človek by dal úplne čokoľvek za to, aby sa mohol vrátiť späť a začať žiť iný život.

Zdravie a relaxácia

Tretia zložka, ktorá značným spôsobom ovplyvňuje vaše zdravie je relaxácia. Potom čo skončíte tréning, potrebuje si vaše telo aj duch odpočinúť. Je to v priamom rozpore s tým ako žije väčšina ľudí dnes.

Súčasný životný štýl je doslova hlučný. Tak by sa dalo charakterizovať to, čo nás obklopuje.

Bežný človek sa často pohybuje v priestoroch, kde v podstate nepretržite na pozadí hrá rozhlas alebo televízia. Tie nešťastnejšie povahy majú dokonca pustené obidva tieto médiá. Tento zvuk z pozadia je ďalej prehlušovaný zvukom z popredia, kedy sa bavíme s ľuďmi a prijímame informácie. Zrakom prijímame mnoho informácii napríklad z reklám, z bilboardov meste aj v byte.

Proste stále sme obklopení nejakými podnetmi, ktoré odsávajú našu pozornosť, ktoré nás zaťažujú a diverzifikujú našu pozornosť. Je to sústavný tlak a tlak sa cudzím slovom označuje ako stres.

Mnoho ľudí vám povie, že oni majú síce pustené rádio, ale nevnímajú ho, že ho potrebujú ako zvukovú kulisu napríklad, aby nevnímali, že z okna ich bytu sa valí hluk z cesty, po ktorej chodia kamióny a električky. To znamená ich mozog je zaťažený nielen hlukom ulice, ale aj prívalom informácii z rádia, ktoré zvyčajne nie sú pozitívne alebo priateľské.

Mimochodom média sa živia tým, že predávajú negatívnu energiu. Pozitívne by správy nikto nesledoval. Aby mali vysokú sledovanosť, televízne noviny alebo noviny všeobecne musia prinášať predovšetkým informácie o tragédiách, nehodách, katastrofách, hrôzach, nespravodlivosti. Médiá kreslia obraz sveta, v ktorom človek vlastne nemá žiadnu šancu. Ak necháte tieto média ovplyvňovať vaše myslenie stane sa z vás časom negativista, ktorý vo všetkom bude vidieť útok, nebezpečenstvo, ohrozenie a k tomuto prispôsobí aj svoj život. To znamená: nebude sa o nič pokúšať, pretože to aj tak nemá cenu.

Ruch, ktorý nás obklopuje vysáva energiu aj keď máte možno pocit, že to nie je pravda. Práve preto je dôležitá relaxácia a to relaxácia podľa možností všetkých orgánov, ktoré prichádzajú do úvahy. Znamená to, že keď prídete z práce domov odporúčam aby ste radšej sedeli v tichu, ako mali pustený televízor.

Relaxácia ako taká má veľmi silný vplyv na zdravie hlavne preto, že pomáha telu poradiť si z následkami stresu.

Stres je stav kedy je telo vystavené nejakej námahe alebo záťaži. Táto záťaž môže byť ľubovoľná.

Ja viem, že väčšina z nás považuje stres za vec, ktorá vzniká napríklad pri riešení pracovných alebo rodinných problémov. Ale stres je úplne všetko, čo na nás dolieha. Aj to, že počúvate rádio je pre vás stres. Možno malý, ale ak ho počúvate celý deň, tak sa naakumuluje vo vás pomerne veľa únavy. A túto únavu je potrebné nejakým spôsobom odbúrať a jediný spôsob je práve relaxácia.

Relaxácia je preto základom ak si chcete udržať zdravie. Musíte zabezpečiť, aby ste spali sedem až osem hodín denne, a to minimálne. Vidíme dnes u ľudí, že sa snažia po pracovnej dobe si ešte užiť nejakej radosti, tak idú pozerať televízor, alebo idú na párty. Ukrojac tým, zo svojho voľného času určeného väčšinou práve na spánok a odpočinok. Je v tom istá nezdržanlivosť.

Človek má pocit, že ak bude spať o niečo menej, nejako bude. To je pravda. Znovu sa odvolávam na veľkú pružnosť organizmu. Ak niekoľko nocí po sebe budete ponocovať, určite to neskončí smrteľne. Avšak človek, ktorý nemá dostatočnú relaxáciu sa začína oslabovať. Možno si to ani neuvedomujete, ale váš imunitný systém je stresom trvale poškodzovaný a tento útok ho priebežne stále viac a viac oslabuje. To znamená ak za mlada absolvujete veľa večierkov, ktoré nemali žiadne následky, tieto následky len neboli viditeľné. Je možné, že v strednom veku sa vám tieto žúry vypomstia ani presne nebudete vedieť odkiaľ to udrelo.

Preto je dôležité, aby ste veľmi veľa času venovali na to, kedy aktívne alebo pasívne odpočívate. Toto je základná záležitosť, ktorá ovplyvní vaše zdravie.

Zdravie a spánok

Nevyspaný človek väčšinou nemá tú čulosť a tú bystrosť, ktorú by mal, keby bol vyspaný. Nevyspaný človek totiž vidí veci negatívnejšie, pesimistickejšie a bezvýchodiskovejšie.

Ak ste nevyspaní pravdepodobne budete svoj výkon pumpovať prostredníctvom kávy. Výsledkom však bude, že síce budete fungovať, ale bičujete svoj organizmus k výkonu, na ktorý jednoducho nie je stavaný.

Je otázka času kedy to niekde praskne. Praskne najslabšie miesto v reťazci. Ktoré to je u vás to ja neviem, to je vec vášho organizmu a ukáže to len čas. Ak totiž fungujete nevyspaní dlhodobo, začínate vidieť svet trocha ináč. Veci nemajú zmysel, všetko je nanič. Veľmi rýchlo sa dostávate do stavu kedy vaše telo začína robiť chyby. Neuvedomíte si to, ale chyby spôsobujete práve vďaka tomu, že ste nevyspaní. Keby ste boli regenerovaní oveľa menej chýb by ste spravili nielen pri svojej práci, ale aj v osobnom živote.

Veľmi nepríjemným dôsledkom je aj to, že telo (podobne ako pri diétach a chudnutí) aj tu začína snažiť prechádzať na úsporný režim. Vystresovaný človek má napríklad sklon ku nadváhe oveľa väčší, ako človek, ktorý je riadne odpočinutý.

Ešte horšie pre váš úspech v budúcnosti je však to, že človek, ktorý je dlhodobo nevyspaný sa začína ináč správať. Jeho telo, ktoré potrebuje odpočinok a nedostáva ho, si odpočinok začne vynucovať v malých porciách. Prídete napríklad domov, sadnete si a ostane sedieť pri televízore, pretože je to pohodlné a vaše telo si túto činnosť začne vynucovať. Zistíte, že ste oveľa pasívnejší ako kedysi. Ani neviete prečo. Ak ste za mlada mali milión záujmov a všetko ste robili radi a s chuťou, zistíte, že v strednom veku ste akoby oťapení. Človek, nemá do ničoho chuť a než by sa do niečoho pustil, tak to radšej rovno vzdá. Je to pohodlnejšie a je to spôsobené často práve tým, že jeho telo mu dáva signál oddýchni si, keď mi už nedopraješ aspoň spánok.

Z toho dôvodu ak chcete udržať svoje zdravie musíte veľmi pravidelne spať a odpočívať. Do odpočinku patrí okrem spánku aj relaxácia.

 • Aktívna relaxácia tu už spomenutá bola a je to šport. Je to aktívna činnosť, ktorá pomáha rozvoju zdravia.
 • Pasívna relaxácia to je relaxácia, ktorú vykonávate, ale nie je to spánok. Pasívna relaxácia môže byť napríklad čítanie knihy ak chodíte na ryby, tak skočte na rybačku, alebo si zámerne pustite napríklad v televízore reláciu, ktorá by vás zaujímala, ale nezaťažili.

Nechcem tu bojovať proti televízii, môžete ju využiť, je to fantastická vec, ak potrebujete využiť svoj čas na relaxáciu. Avšak nemôžete riadne zrelaxovať pri relácii, ktorá vám do žíl pumpuje adrenalín. To znamená nemali by ste sledovať negativisticky orientované relácie, to znamená odporúčam úplne vylúčte kompletnú žurnalistiku a politiku. Preč seriály, ktoré modelujú emocionálny svet, reality show. Zvykne byť výhodné vyhýbať sa aj publicistike, často poukazuje na nespravodlivosdti, krivdy, podvody. Nič, čo by ste mohli ovplyvniť.

Využívajte televízor ako zdroj odpočinku pri sledovaní dokumentárnych filmov, alebo filmov. Je pravdepodobné, že sa vám nebude chcieť ukrojiť zo svojich zábav času na relaxáciu, ale zvážte to, oplatí sa.

Ak si totiž poškodíte zdravie, poškodíte tak svoje vlastné telo. Svojho vlastného ducha a intelektuálny výkon. Človek, ktorý nemá zdravie, nefunguje tak ako by mal, nepodá ani intelektuálny výkon.

Ak si poškodíte svoje zdravie poškodzujete si jediný svoj nástroj, ktorý vám umožní stať sa úspešným, ktorý vám zarába. Preto možno až trochu neprimerane nalieham na to, aby ste vo svojom časovom rozvrhu zaradili zdravie na najvyššie možné priečky v hodnotovom systéme.

Komentáre k článku: Ako si chrániť zdravie

 1. 12Vierka 20. augusta 2009

  úžasný článok, veľmi ma oslovil, lebo ked nie je zdravie, nie je toho veľa k radosti. Vdaka za Tvoju múdrosť Mirko.

 2. Lukas Durana 28. augusta 2009

  Dobry den Miro.
  Cital som si clanky o fotografovani bytov,ake vybavenie fotoaparat a pod.az som presiel k ostatnym problematikam,praca apod.
  Uzasne a cenne informacie som sa tu dozvedel,za ktore velmi pekne Dakujem
  S pozdravom
  Lukas Durana

 3. Miro Veselý 28. augusta 2009

  Ďakujem za milé slová.

 4. Jan 3. apríla 2011

  Velmi cenný článkok! užitočné info..ďakujem ti Miro , že si to sem dal..

 5. Elena 8. augusta 2011

  Wow,
  tuto stranku som nasla len vcera a je neskutocne zaujimave, aky je zivot vo svojej podstate jednoduchy…
  To komplikovane je len, vediet najst rovnovahu v tejto uponahlanej dobe, ktora chce stale viac a viac a viac a viac…

  Pan Miro Vesely, je skvele, ze prevadzkujete tuto stranku a dufam, ze to budete robit este velmi dlho. :)

 6. Gabriela 29. októbra 2011

  ĎAKUJEM

 7. Matus 27. augusta 2014

  Co to je za bullshit o tych kulturistoch?

 8. Alena 4. decembra 2014

  Dobrý citát: “ Ludia ktorí žijú v minulosti sú depresívny, ludia ktorí žijú v budúcnosti sú úzkostlivý, ludia ktorý žijú v prítomnosti sú šťastný.“

 9. Alena 4. decembra 2014

  Dobré články.

Pridajte komentár: